ШАБАЦ – Марији Николић Марковић, директорки Геронтолошког центра у Шапцу, од прекјуче, када је објављена вест да је ова установа поводом празника примирја у Првом светском рату добила престижну награду од председника Србије Александра Вучића, сребрну медаљу за заслуге, непрестано стижу честитке од установа, појединаца и људи који је лично познају.
Она, међутим, тврди да награда није додељена њој, већ свим запосленим у овој установи, јер су успели да од короне сачувају 218 старих људи који су и најризичнији део становништва. Сачувати старе људе у Шапцу који је био један од епицентара заразе у другом таласу и где су, упркос сталним упозорењима Завода за јавно здравље, епидемиолошке мере масовно кршене због неадекватних потеза тадашњег кризног штаба, био је резултат изузетног ангажовања свих запослених.
Капија на улазу у двориште центра замандаљена је катанцем и кроз та врата могу само запослени и доставна возила. На улазу иза капије чека дезо-баријера, затим се сваком мери температура, па онда дезинфекција и обавезно прање руку, заштитна опрема и тек онда посао. Директорка није дозволила улазак ни новинарима, већ је разговор обавила испред капије установе.
Иако је зграда у којој раде запослени који нису саставни део медицинског и другог особља које брине о старим људима, улаза нема ни у њену канцеларију, никоме без изузетака. Тако смо поделили и посао фото-репортера који је успешно урадила главна сестра Ивана Михајловић и сликала унутрашњост дома који нам дочарава атмосферу у њему.
– На почетку епидемиолошког таласа много нам је значила војска која је чувала наш дом и где нико није могао ни да уђе ни изађе из њега без процедуре која је важила. Више нам не треба војска, јер сви запослени поштују све мере. Ми никада нисмо применили меру да запослени буду у карантину и не иду својим кућама, већ смо се строго држали мера које су тада важиле, а и данас смо навикли на њих и примењујемо их – каже Марија.
Марија каже да им је Завод за јавно здравље у Шапцу увек излазио у сусрет што се тиче мера које су предлагали, а они реализовали. Држава је преко надлежног министарства учинила све да дом буде снабдевен свом опремом, дезинфекционим средствима која су била неопходна за одржавање хигијене.
– Сваке недеље добијали смо све што нам је требало, а ми смо се придржавали мера – каже директорка и истиче да су сви запослени без приговора прихватили нови начин рада и нико није одустао нити ишао на лажна боловања.
– Тешко је било кога посебно истаћи, јер нема особе која није дала свој допринос. Али не могу а да не похвалим младе лекаре Ивана Недића и посебно Милана Пантића, који, чини ми се, могу све као да је реч о специјалистима свих области медицине. Захваљујући њима, нема више честих одлазака до болнице како би се указала помоћ и за најмању ситницу. Похвалила бих и медицинске сестре, неговатељице и запослене које брину о хигијени. Свакога дана уместо два пута, дом дезинфикују три пута, води се рачуна о свим ситницама и рукохватима који се бришу по три пута – каже директорка Николић.
Посете се обављају само у терминима који се раније закажу и трају највише 15 минута, уз поштовање епидемиолошких мера и обављају се у кругу дома.
– Разумемо да је девет месеци дуг период и да многи нису могли да оду својим кућама на викенд, што је била досадашња пракса, али нама је било најважније да старим људима заштитимо здравље. Само мали број њих је због тога напустио дом – наводи Марија Николић.
Да би што лакше поднели изолацију која је наметнута због околности, запослени у дому организовали су корисницима дружење по секцијама. Тако је врло активна литерарна, ликовна, али и спортска секција. Овде је смештено доста учитељица, па истичу да није тешко да са искуством које имају организују разне садржаје.
И поред свих околности, све време се обављају нови пријеми.
– Да би били примљени у Геронтолошки центар, сви морају да имају негативне ПЦР тестове, и то не старије од 72 сата и да пристану да буду у посебним собама у изолацији од 14 дана – објашњава директорка процедуру.
Градоначелник Шапца Александар Пајић, у честитки коју је упутио директорки и запосленима, навео је да „одликовање које сте добили служи на част целој установи, као и граду Шапцу”.
Директор Завода за јавно здравље др Бранко Вујковић у честитки је подсетио „да сте у околностима неодговорног понашања тадашњег Штаба за ванредне ситуације града Шапца у првим таласима епидемије успели да сачувате здравље и животе, посвећено испуњавате све противпандемијске мере које су вам наложене од стране ресорног министарства и наше установе”.