МИЛАНО – Најновија студија Института за туморе у Милану и Универзитета у Сијени показала је да је коронавирус Италијом циркулисао још почетком септембра 2019. године, много пре него што се досад веровало.
Главни аутор студије Ђовани Аполоне објавио је ту студију у часопису Тумори журнал.
Серолошким тестирањем узорака крви 959 особа које су учествовале у истраживању рака плућа између септембра прошле и марта ове године код 11,6 одсто испитаника откривена су антитела на коронавирус, а код 14 одсто је откривено да су антитела имали већ у септембру, пише италијанска Република, преноси Танјуг.
Показало се да су четири случаја из прве недеље октобра била позитивна на антитела која неутрализују вирус, што значи да су се заразили у септембру, рекао је Аполоне за Ројтерс.
„Ово је главно откриће – људи без симптома не само да су били позитивни након серолошких тестова, већ су имали и антитела која су могла убити вирус. То значи да нови коронавирус може дуго циркулисати међу становништвом и са ниском стопом смртности, не зато што нестаје, него да би опет нагло ударио”, додао је он.
Како се наводи, у истраживању су учествовале особе старости између 55 и 65 година, а сви су били пушачи.
Скоро 60 одсто испитаника били су мушкарци, а 50 одсто њих становници Ломбардије.
Налази крви показују и да је у септембру 2019. вирус потенцијално био присутан у пет италијанских регија, а у укупној анализи узорака од септембра до марта пронађен је барем један позитиван случај у свих 13 региона.
„За оне људе код којих су антитела пронађена из узорака крви датих у септембру зараза се врло вероватно догодила у августу”, рекао је Аполоне.
Први званични случај корона вируса у Италији забележен је 19. фебруара.
Двоје научника, биолог Енрико Бући са Универзитета Темпле и имунолог Антонела Виола са Универзитета у Падови, скептично је око ове студије и наводе да је оно што је студија открила заправо унакрсна реактивност 10 одсто светске популације која се сусрела са једним од осталих коронавируса, која је развила неки облик заштите од новог коронавируса.