Трагом вести која се појавила 18.11.2020. године у медијима Србије о томе како су јединку строго заштићене врсте орла рибара пронашли активисти Друштва за заштиту и проучавање птица Србије у атару села Боћевица код Грделице, Завод за заштиту природе (ЗЗПС) је послао своје сараднике да провере ове наводе и пронађу поменуту јединку. По наводу у медијима тело птице је пронађено са сателитским одашиљачем на себи и обележено, металним и пластичним прстеном WFA жуте боје, на основу којих је констатовано да је пореклом из Финске.

Стручни сарадници Завода су по проналаску птице, а у складу са надлежностима и законском процедуром, преузели леш јединке како би се утврдио узрок смрти ове ретке и строго заштићене врсте. Као што је у медијима и објављено, леш јединке је пронађен на локацији поред пруге и испод пилона железничког електровода. Највероватнији узрок угинућа је струјни удар.
Након фотографисања и констатовања чињеничног стања, леш је транспортован у канцеларију ЗЗПС у Нишу, где је у сарадњи са надлежном републичком инспекцијом сачињен записник, а леш отпремљен на Факултет ветеринарске медицине Универзитета у Београду ради тачног утврђивања узрока угинућа и здравственог стања птице пре угинућа.
- Овом приликом, у циљу правовременог изласка на терен свих надлежних органа за бригу о дивљим врстама, како не би дошло до пропуста у процедури и заташкавања или отежавања утврђивања узрока угинућа (тровањем, одстрелом, електрокуцијом и сл.), апелујемо на представнике невладиних организација и цивилног сектора, као и на све активисте у заштити природе, да по добијању информација или увида да је нека дивља врста страдала или да је угрожена, о томе одмах обавесте надлежне инспекцијске службе и ЗЗПС. Једино се на тај начин може обезбедити правовремено и у складу са законским прописима, процедурама и безбедносним мерама, збрињавање и помоћ угроженим врстама, или, уколико је до угинућа већ дошло, утврђивање узрока угинућа, наводи се у саопштењу Завода.
Када су у питању угинуле животиње, посебно оне које су ретке и законом заштићене, њихове анализе могу бити од значаја за научна истраживања у циљу добијања података за спровођење даљих мера њихове заштите. Неблаговременим информисањем надлежних институција угрожава се адекватно и брзо реаговање на терену.
Стога, још једном апелујемо на организације и удружења активна у заштити природе и дивљих животиња да не шаљу своје чланове и активисте на место где је констатовано да се налази угрожена животиња, без претходног обавештавања надлежних институција, како бисмо спровели адекватан и безбедан поступак збрињавања или узорковања угинућа, не доводећи никога у опасност, као и избегавши на тај начин могућност оштећења узоркованог материјала. Овим путем остварили бисмо сарадњу, што нам је, надамо се, заједнички циљ у сфери успешног збрињавања и заштите угрожених дивљих врста, наводи се у саопштењу.