Велики број ромских девојчица престаје с образовањем у седмом или осмом разреду основне школе, половина њих ступи у брак пре пунолетства и потпуно се посвети породици и гајењу деце, а ако уопште стигну до тржишта рада, најчешће обављају најниже плаћене послове и примају минималну зараду. Последњи подаци о запослености Ромкиња, изведени из истраживања агенције Уједињених нација за права жена (UNWOMEN) говоре да стопа запослености Ромкиња износи свега 12 одсто, што значи да тек свака осма жена у ромској популацији има посао. Податак да је скоро две трећине Ромкиња радно неактивно – нити има посао, нити га тражи, говори о њиховој великој обесхрабрености у тражењу посла, а бројке Националне службе за запошљавање сведоче да се на бироу налази свега 13.000 Ромкиња. Другим речима, оне чине мање од једног процента особа које се налазе на бироу за запошљавање. Када се укључе на тржиште рада, вероватноћа да ће наћи посао износи свега педесет одсто, сведочи искуство запослених у Националној служби за запошљавање.
Све су то разлози због којих је Ромски женски центар „Бибија” почео са реализацијом пројекта под називом „Економско оснаживање Ромкиња: унапређење капацитета за запошљавање и самозапошњавање”, у сарадњи са организацијама цивилног друштва „Роса” из Лесковца и „Мост 014” из Ваљева. Пројекат, који се реализује уз саветодавну и финансијску подршку Немачке организације за развојну сарадњу ГИЗ, и у сарадњи са кабинетом председнице Координационог тела за родну равноправност Зоране Михајловић, траје од септембра до марта следеће године, а у њега ће бити укључено 400 жена и сто мушкараца из ромских насеља. Циљ пројекта је да око 40 Ромкиња и десет Рома из ових градова добију подршку за стицање нових знања и вештина неопходних за учешће на тржишту рада.
„Највећи број Ромкиња рано излази из образовног процеса и на тај начин остаје у зачараном кругу сиромаштва и социјалне искључености. Подаци из најновијег истраживања Уницефа о вишеструким показатељима положаја жена и деце у Србији говоре да је свака трећа ромска тинејџерка, старости од 15 до 19 година, тренутно трудна или је већ родила, а свега трећина ромске деце иде у средњу школу. Због сиромаштва, недостатка социјалних вештина и необразовања, највећи број Ромкиња остаје далеко од тржишта рада или је ангажован у сивој економији. Ми већ 21 годину радимо на оснаживању ромских девојчица и њихових мајки да се супротставе традицији. Нажалост, велики број мајки сматра да девојчице по завршетку основне школе треба да остану код куће и помажу у домаћинству, док не оснују сопствену породицу”, истиче Славица Васић, председница женског ромског центра „Бибија”.
Наша саговорница подсећа да су Ромкиње једна од најрањивијих друштвених група и најчешће су жртве двоструке или вишеструке дискриминације, а економска зависност од мужа чини их честим жртвама насиља. Због тога је, додаје Славица Васић, важно да дођу до свог динара, јер је економска независност предуслов свих осталих животних независности.
„У овој фази пројекта фокусирамо се на информисање Ромкиња у ромским насељима, старих између 25 и 40 година, о томе каква је ситуација на тржишту рада, која занимања су атрактивна послодавцима и коју врсту услуга могу да добију од Националне службе за запошљавање. Следећа фаза је обука за занимања као што су фризер, педикир и маникир, јер ове услуге могу да пружају и у свом дому. Паралелно са постизањем овог циља, радићемо на подстицању активне сарадње између локалних невладиних организација, удружења жена, локалних самоуправа, приватног сектора и филијала Националне службе за запошљавање”, закључује Славица Васић.
Специјални саветник председнице Координационог тела за родну равноправност Ненад Иванишевић истиче да је запошљавање Рома и Ромкиња један од озбиљних изазова који је пред нама и додаје да је, према подацима Националне службе за запошљавање, у програме додатног образовања и обука током 2018. и 2019. године, било укључено преко 800 Рома годишње, од којих су више од половине жене. Током те две године у мере за развој предузетништва и програме запошљавања укључено је преко хиљаду Рома годишње, од којих је 400 жена.