Три највећа трговинска ланца у Аустрији – „Шпар”, „Хофер” и „Лидл” не слажу се са неким од мера против пандемије које погађају тај сектор. Како би покушала да заустави ширење заразе, Аустрија је прошле недеље увела ригорозна правила која ће остати на снази до 7. децембра.
Према правилима новог „закључавања”, супермаркети, апотеке, поште, банке, сервиси аутомобила и продавнице бицикала, медицинске опреме и сточне хране, као и бензинске станице неке су од ретких продајних места којима је дозвољено да остану отворени, јер се сматрају неопходним.
Међутим, ни трговински ланци нису били поштеђени одређених рестрикција, па им је наложено да сузе асортиман. На такву одлуку највише је утицала ранија жалба трговца на мало који су били присиљени да затворе радње због тога што нису „неопходни”. Они су сматрали да су велики трговци неправедно привилеговани јер могу да продају многе производе за које влада сматра да нису „неопходни”. Влада није дефинисала шта супермаркети могу да продају, а шта не, осим што је наведено да би асортиман требало да буде ограничен на „типичне малопродајне производе”, известио је „Кронен цајтунг”.
Међутим, аустријска штампа је пренела да велики трговци који заузимају и најзначајнији тржишни удео – „Шпар”, „Хофер” и „Лидл” не желе да затворе своје секторе са непрехрамбеним производима који имају значајан удео у њиховом пословању.
Како је пренео аустријски „Куријер”, они не желе да следе одредбу, а у заједничком саопштењу су навели да су „ограничења у супротности са законом и уставом”. Истакли су да су и законски верификовали своје ставове и додали да министарство здравља може да нареди затварање продавница, у складу с аустријским законом о деловању током пандемије, али да не може да намеће ограничења за снабдевање отворених радњи.
Са друге стране, „Била”, која је власништву „Реве групе” и која има релативно низак удео непрехрамбеног програма у односу на конкуренцију, огласила се да ће поштовати државне мере у борби са ковидом 19 и понудити купцима само производе типичне за трговину храном. Позвали су и друге трговце намирницама да следе тај пут. Из асортимана су избацили играчке, техничку робу и низ производа за кућу. И многи други аустријски супермаркети сада више не продају електронске уређаје, цвеће, баштенски алат, свеће... Заправо, истиче се, чињеница је да ако се одлуче да продају било који од ових предмета, радње ризикују да плате казну од 3.600 евра.
Малопродаја у Аустрији, као и у другим државама, већ је претрпела последице у првом таласу пандемије. Према подацима европске статистике „Евростат”, на нивоу ЕУ сезонски прилагођен обим промета у малопродаји у јулу је нижи 0,5 одсто него јуна месеца када је према ревидираним проценама порастао 1,3 одсто. Тако су Европљани у јулу знатно мање одлазили у продавнице одеће, текстилних производа и обуће, што се одразило на пад промета у малопродаји те врсте производа 2,5 одсто у ЕУ и 3,2 у еврозони. Благо је порастао само промет поштанским наруџбинама и оним путем интернета, 0,3 дсто. Промет у малопродаји моторних горива је стагнирао.