Амерички разарач „Џон Макејн” није се дуго задржао у руским територијалним водама на Далеком истоку. Под претњом силом „испратио” га је у међународне воде руски војни брод „Адмирал Виноградов”.
Мали поморски инцидент који се у понедељак догодио у заливу Петар Велики није био само још једна демонстрација лоших односи САД и Русије, већ је указао и на то шта Вашингтон мисли о поморским границама у Јапанском мору.
Залажење америчког војног брода два километара у воде које Руси сматрају својима у Москви је схваћено као безобразна провокација. Америчка морнарица је значај инцидента умањила истакавши да руска интерпретација догађаја није тачна: „Мисија брода се одвијала у међународним водама и у складу с међународним правом”. Морнарица САД је на „Твитеру” оспорила прекомерне поморске захтеве Русије, наводећи да подржава право и слободу на законито коришћење мора.
За чланицу Комитета за међународне послове Државне думе Русије Елену Пањину, ово је покушај ескалације у руско-америчким односима.
„То је политичка провокација у којој све има значај, па и име ’Џон Макејн’, који је био главни русофоб и заклети непријатељ Русије, по коме је амерички брод и добио име”, каже Пањина, а преноси портал „Спутњик”.
Исто мишљење дели и бивши командант Тихоокеанске флоте адмирал Виктор Фјодоров.
„То је грубо кршење међународног поморског права, према којем територијалне воде Русије одређује линија од западног до источног рта, на удаљености од 12 миља од обале”, објашњава адмирал.
Како је рекао, Американци су починили овај прекршај јер не признају ту линију као границу територијалних вода Русије.
Бивши командант Црноморске флоте Русије адмирал Владимир Комоједов инцидент с америчким војницима оценио је као безобразлук и позвао руско руководство да пажљиво испланира одбрану државних граница.
У интервјуу за радио-станицу НСН, адмирал је нагласио да је безобразно понашање америчких морнара постало модерно.
„Не може се тако поступати. Треба поштовати суверенитет, границе, територијалне воде. Наравно, нико неће употребити против њих оружје, али ’иду на живце’. Генерални штаб треба да размотри како штитимо границу и ко за то сноси одговорност”, објаснио је Комоједов.
Председник и члан извршног комитета руског Удружења за међународно право Анатолиј Капустин сматра да би у циљу спречавања сличних инцидената у будућности требало закључити споразум с Америком о признавању руских историјских вода. Али, према његовим речима, Американци неће пристати на то.
Наиме, САД сматрају да је некадашњи Совјетски Савез 1984. године противправно положио право на залив Петар Велики. Од тада Москва тражи да се у складу с разграничењем из времена СССР-а повуку јасне линије у овом делу Јапанског мора.
Капустин објашњава да се по међународном праву залив може сматрати територијалним водама ако место где се упловљава у залив није шире од 24 наутичке миље.
„Али Русија историјски заиста користи залив Петра Великог као територијално море, стога свуда у нашим документима стоји да ми тај залив сматрамо нашим према руском законодавству, које то утврђује”, наглашава овај руски стручњак.
Ово није први пут да САД спроводе операције слободне пловидбе у спорним водама на Далеком истоку. Амерички бродови стално патролирају Јужним кинеским морем како би оспорили захтеве Пекинга на пловном путу богатом ресурсима. Кинеска војска је прошлог месеца оптужила Вашингтон за „провокативне акције” када је разарач „Џон Макејн” пловио поред Парацелских острва на које Кина полаже право.
Америчко ракетно изненађење за Русе на Криму
Америчка пешадија је током једне од војних вежби пребацила у Румунију два лака вишецевна бацача ракета ХИМАРС, лансирала неколико ракета и затим брзо вратила системе у базу у Немачкој, пише амерички „Форбс”. Све се одиграло прошле седмице, за само неколико сати.
„Форбс” наводи да је овај маневар „порука за Москву”, демонстрација америчке ватрене моћи. То је, како се наводи у чланку, било „ракетно изненађење” за руске снаге на Криму.
Такође, наводи се да је ово својеврсна прекретница за америчку војску у Европи јер од 2006. године сличне ракетне системе Вашингтон раније није имао на старом континенту.
ХИМАРС су високомобилни ракетни артиљеријски системи, инсталирани на стандардном камионском оквиру, који омогућавају да се отвара ватра на великом растојању.