Да је 4. новембар био његов последњи дан у фотељи председника такозваног Косова, Хашим Тачи сазнао је тог дана, неколико минута после 15 часова. Тада га је посетио представник хашког тужиоца и обавестио га да је против њега потврђена оптужница, као и да је издат налог за његово хапшење.
– Господине Тачи, имаћете прилику да се добровољно предате сутра у 10 часова. Ако не дођете, ако покушате да напустите земљу или предузмете неки други корак да опструишете правду или утичете на сведоке, бићете моментално ухапшени – рекао је представник тужилаштва.
Тачи је одговорио да ће сарађивати. Тражио је да време предаје не буде 10, већ 12 часова да би стигао да заврши још неке обавезе. Представник тужиоца допустио му је још та два сата на слободи. Тачи је захтевао копију оптужнице али му је речено да ће је добити када се преда. Касније ће сазнати да га тужилац терети за 98 убистава и злостављање више стотина заробљеника у логорима ОВК, за шта може бити осуђен на доживотни затвор.
У базу Еулекса стигао је у 12.10 часова али му кашњење од десет минута, бар према судским списима, није замерено. У време док је улазио у базу, његов адвокат Дејвид Хупер јавио је телефоном да ће он бити Тачијев бранилац. Тада је особље Еулекса претресло сада већ притвореника Тачија, а у извештај који је касније написала Фидемла Донлон, секретар хашког суда, уписано је да од њега ништа није одузето.
Службеник тужилаштва обавестио га је о разлозима хапшења, као и о његовим правима. Тачи је тада чуо познат текст који почиње речима: „Имате право да ништа не изјавите. Све што будете рекли може бити коришћено против вас на суду...” Потписао је да је ово разумео.
Трансфер до аеродрома обављен је уз помоћ ескорт-тима. Сви који су у томе учествовали претходно су тестирани на ковид 19 који је показао негативан резултат. Ипак, сви носе маске и рукавице. Маска је обезбеђена и за Тачија, као и дезинфекциони гел за руке.
У 14.10 потврђен је идентитет притвореника Тачија. Носио је један кофер који је претресен у његовом присуству из, како је наведено, разлога безбедности лета. Предмети који су издвојени спаковани су у провидну кесу и запечаћени под шифром. Тачи је код себе имао и црни ранац са личним стварима и копијама хашких докумената.
У записнику је забележено да је авион којим је у Хаг отпутовао Тачи, али и још двојица његових блиских сарадника Кадри Весели и Реџеп Селими, претходно пажљиво очишћен и дезинфикован. Из извештаја који је објављен на сајту суда може се закључити да бивши команданти терористичке ОВК нису седели заједно и разговарали током двоипочасовног лета.
Полетели су у 15 часова и 53 минута. Тачи је у авиону добио храну, воду и нову маску за лице. У 17.15, секретар суда обавештава амбасаду Косова у Холандији да су тројица оптуженика на путу за Хаг. У 18 часова поново је послужено освежење. Авион је слетео у 18.28, а у 19.46 часова Тачи, носећи кофер, ранац и кесу улази у притворску јединицу у Схевенингену.
Дочекује га управник и обавештава га како ће изгледати процедура пријема. Одмах су обавештени секретар суда, судија за претходни поступак, председница суда, омбудсман, као и Међународни комитет Црвеног крста. Исте вечери, Тачи је преко видео-конференције обавио разговор са адвокатом.
Дан раније, тачно у 16.30 часова Кадри Весели није се јавио када му је зазвонио телефон. Десет минута касније огласио се и телефон његовог саветника, који се одазвао.
– На вези је представник специјализованог тужиоца. Молим вас да пренесете господину Веселију да се хитно јави – рекао је глас.
После шест минута, представника тужиоца позива адвокат Бен Емерсон и саопштава му да он заступа Веселија. Браниоцу је речено да обавести клијента да је оптужница потврђена и да ће имати прилику да се сам преда сутрадан у 10 часова. Емерсон је упозорен да ће Весели бити ухапшен уколико покуша нешто недопустиво или се не појави. У 18.04 Емерсон зове поново и потврђује да ће Весели доћи добровољно.
Пре окончања разговора, представник тужилаштва подсећа Емерсона да Весели понесе пасош. Сутрадан у договорено време, у бази Еулекса, Весели постаје хашки притвореник и сазнаје да је на истој оптужници са Тачијем, Селимијем и Јакупом Краснићијем, пребаченим у Хаг дан раније.
Са собом је понео кофер златне боје који је прегледан и из њега су издвојени оштри предмети. Имао је и две кесе са личним стварима, пасош, новац и предмете који су изостављени из јавне верзије записника.
Док је чекао трансфер до аеродрома донета му је храна и вода. У авиону је и он послужен поново. По доласку у притворску јединицу и након спроведене процедуре и разговора са адвокатом, Весели је захвалио шефу обезбеђења за професионалност и начин на који је спроведен у Хаг.
Селимијев телефон, према извештају, зазвонио је претходног дана у исто време када и Веселијев. Ни он се није јавио. Представник хашког тужиоца послао му је поруку да има важну информацију за њега. Селими се јавља у 18.45 и сазнаје за потврђену оптужницу и налог за хапшење.
– Имате прилику да се добровољно предате сутра у девет часова – рекао му је представник тужиоца и додао шта ће бити последица другачије одлуке.
–Доћи ћу – одговорио је Селими.
– Не заборавите пасош.
Селими је у том разговору питао да ли сме да саопшти да је против њега потврђена оптужница. Представник тужиоца је одговорио да он не охрабрује људе да то раде, али да је то ипак његова лична одлука.
У базу Еулекса стигао је и пре него што је морао, неколико минута пре девет. После претреса одузет му је „ајфон”, новчаник и сат и све је стављено у кесу за доказе. Обавештен је о разлозима хапшења и правима која му гарантује закон. Питали су га да ли је потребно да некога обавесте о његовом хапшењу, а Селими је одговорио да за то нема потребе.
Ствари за Хаг спаковао је у кофер сребрне боје и малу путну торбу. Док је чекао трансфер за аеродром одбио је послужење. Храну није желео ни касније у авиону. Узео је само воду и чоколадицу.
Јакуп Краснићи ухапшен је 4. новембра рано ујутро, док остала тројица, бар званично, нису још знала за потврђену оптужницу. Он једини није имао прилику да се добровољно преда. Касније се у хашкој судници пожалио да се никад у животу ни према коме није понашао онако како су се према њему понашали они који су га хапсили.
Краснићију је јутро почело врло драматично. Представник тужиоца, уз полицију Еулекса и Косова, зазвонио је на вратима његове куће у Приштини у 6.25. Није био сигуран да се звоно чуло, па је закуцао. Представник тужилаштва му је саопштио да има налог за хапшење, а затим га је обавестио о његовим правима. Ушла је полиција, кућа је опкољена и почео је претрес.
Убрзо су медији на Косову, а затим и у Србији, пренели вест да је полиција ушла у кућу Краснићија по налогу хашког тужилаштва. Било је још рано јутро када су новинари који прате рад новог хашког суда добили имејл о спровођењу активности на Косову по налогу тужилаштва.
Док је трајао претрес у његовој кући, Краснићи је држао телефон у руци и нешто куцао. Полицајац га је подсетио да је ухапшен и да не сме да користи телефон. Затим му је, како је забележено, одузео телефон руком са навученом рукавицом и љубазно му поновио да је ухапшен.
– Ово није начин на који можете да ми одузмете телефон. То се тако не ради – побунио се Краснићи.
Полицајац га је уверио да ће његова жалба бити забележена. Ствари из његових џепова, укључујући и телефон, ставио је у кесу за доказе. Око 18.25 часова пребачен је у Хаг. У авиону је одбио храну и пиће. Није хтео да узме чак ни оптужницу.
Прихватио је једино заштитну маску за лице. Управник затвора се, како је забележено, пре него што је завршио састанак са њим у ћелији уверио да притвореник код себе има оптужницу. Сутрадан, Краснићи је обавестио суд да жели да га брани адвокатица Венкатесвари Алагендра из Малезије.