На каналу Дискавери од 3. децембра почиње „Месец мистерија” у оквиру којег ће бити приказано неколико серијала: „Мистерије дубина” (21.00), „Проклетство Бермудског троугла” (22.00), и „НАСА: Неразјашњени случајеви” (23.00) .
У овом низу интригантних епизода неустрашиви истраживачи баве се неким од највећих питања без одговора у историји, од најдубљих океана до најудаљенијих планета. У „Мистеријама дубина“ Џереми Вејд истражује фасцинантне поморске енигме, а за „ТВ ревију” открива да му је посебно драга епизода која се бави библијском причом о одвајању Црвеног мора. Такође, занимљива је и и прича о једној од првих подморница која је коришћена у Америчком грађанском рату и која је током прве мисије успела да дигне у ваздух непријатељски ратни брод, али се из неког разлога никада није вратила!
Радећи на овом серијалу, користио је потпуно нову технику да би покушао да лоцира чудовиште из Лох Неса. Да ли према његовом мишљењу ово чудовиште заиста постоји?
- Лох Нес је заиста фасцинантно место. Већина језера није јако дубока, али Лох Нес јесте. Међутим, да би жива бића била у језеру, потребна је одређена количина плитке воде, јер ту расте трава, а ако има траве, има основног ланца исхране. Постоји веза између Лоха и мора, а то је река која их спаја. Река није веома дубока…. Дакле, могуће је да је у прошлости нешто велико могло наћи пут од мора до језера Лох Нес. У програму користимо врло занимљиву технику где смо, уместо да тражимо чудовиште, користили ДНК. То је потпуно другачији начин приступања питању чудовишта из Лох Неса. Нећу рећи шта је откривено, јер ће то покварити доживљај људима који гледају, али то је нешто што доприноси нашем разумевању онога што се налази у Лох Несу.
Једна од најзанимљивијих мистерија за Вејда је прича о Нојевој барци. Један британски пилот, прича нам овај истраживач, после Другог светског рата је био на пијаци у Ираку и купио глинену плочу са ознакама на њој. У почетку је то био само сувенир. Међутим, годинама касније његов син је однео ову таблу у Британски музеј где је идентификован клинаст текст, један од најранијих облика писања. На тој табли налази се запис о огромној поплави. Било је готово попут упутства за употребу или описа великог чамца. Дакле, могло би се тврдити да је запис на тој табли потенцијални опис Нојеве барке. Још занимљивије је било то што се структура ове барке потпуно разликује од онога што сви замишљају. Ово је фасцинантна морска мистерија и овај програм даје нови увид у то – сазнајемо од Вејда.
Гледаоци Џеремија Вејда памте по ТВ серијалу „Речна чудовишта“. Према његовом мишљењу, овај програм је био успешан зато што је људима показивао рибе које до тада нису виђене на телевизији. Разлог томе је што су слатке воде мутне и немају добру видљивост. Стога је Амазон за Вејда и даље посебно место које надахњује и привлачи. У његовим водама провео је око три године. Посебно ће памтити сусрет са рибом која се назива „oarfish“. То је врста која живи у дубоком океану и ретко се може видети…
- Заправо, мислим да је у води са овом врстом рибе снимљен само још један човек на свету. То је заиста било занимљиво и невероватно искуство, посебно пливати с њима ноћу – преноси своје утиске.
А који његов савет за пустолове и рониоце?
- Истраживао сам неколико програма у прошлости у којима је људе нешто угризло или ухватило под водом и врло често у тим причама, особе којима се то догодило нису били мештани. Ако путујете и ако вода делује привлачно, увек размишљате да ли видите још некога како плива. Ако не видите, вероватно постоји добар разлог за то. Покушајте бар да се информишете.
Прави пример за то су пиране које понекад могу бити врло опасне. Међутим, постоје и друге ситуације у којима чак и ако у води постоје пиране, у реду је да уђете у воду, и видећете и друге људе како пливају. С друге стране, имате ствари попут бокс медуза у Аустралији. Ако снимате на аустралијској плажи, а дан је топао, природно би било да само зароните у воду. Међутим, ако пажљиво погледате и видите да је вода пуна медуза - да одете тамо само у купаћем, а не у оделу за купање - шансе да умрете су 100%. Неопходно је да прикупите информације о томе где се налазите. Тако да комуницирајте и разговарајте са људима који су тамо – поручује Џереми Вејд.