Процена је да је на локацији рудника Кижевак код Рашке у Србији пронађено између седам и 20 посмртних остатака људи, али гробница још није истражена, изјавио је шеф Програма за Западни Балкан Међународне комисије за нестале особе (ИЦМП) Метју Холидеј.
Канцеларија за сарадњу са медијима Владе Србије саопштила је 30. новембра да је започета ексхумација тих тела, за која се сумња да су албанске жртве са Косова и Метохије.
Холидеј је за Радио Слободна Европа рекао да је Комисија за нестала лица Владе Србије почела да врши истраживање локације Кижевак у новембру 2015, а да су почетком овог месеца пронађени конкретни трагови.
„Био је дуг процес, али људске кости је лоцирала Комисија у Србији и Комисија се обратила ИЦМП-у и тражила да се обезбеди техничка и форензичка асистенција у вршењу ексхумације”, рекао је Холидеј.
На питање колико ексхумација може да траје, Холидеј је одговорио да је то тешко рећи, да су процене између десет и петнаест дана, али да све зависи од броја случајева који буду пронађени и истражени на локацији.
Холидеј је рекао да постоји више локација у централној Србији које су предмет интересовања Приштине и више локација на КиМ које су предмет интересовања Београда.
„Верујем да постоји план ексхумације за пролеће 2021, али не могу да дам више детаља”, додао је Холидеј, преноси Танјуг.
До гробнице дошли анализом снимака из 1999.
Еулексови стручњаци врше ископавања у Кижевку од 2015. године, саопштено је из ове мисјије. После неколико неуспешних сезона ископавања у Кижевку, ове године направљен је помак захваљујући употреби снимака из ваздуха.
„Проблем је био у томе што се ради о великом каменолому и пејзаж се временом мењао због чињенице да је каменолом био у употреби дужи низ година”, рекао је Хавијер Сантана, форензички археолог Еулекса.
Процес утврђивања тачне локације људских остатака додатно је закомпликован због чињенице да се у руднику налази четири до пет нивоа приближне висине од по 13 метара.
На Еулексов захтев за добијање снимака из ваздуха из 1999. године, Међународни комитет Црвеног крста је крајем прошле године ове снимке ставио на располагање комисијама за нестала лица у Београду и Приштини.
„Између краја 2019. и почетка 2020. године, Еулексов координатор за ископавања Красимир Николов и ја анализирали смо фотографије. На основу наше анализе вратили смо се на локалитет у фебруару 2020. године и тачно одредили локацију. Тада је започео рад ове године”, објаснио је Сантана.
Након утврђивања локације, обављен је теренски рад у Кижевку, што је довело до откривања људских остатака.