Формално још није преузела дужност шефа државе, а већ „показује зубе” Москви. Новоизабрана председница Молдавије Маја Санду не само да тражи да се руски војници повуку из Придњестровља и извезу оружје које чувају тамо, већ и поручује да неће да плати дуг за гас у висини од 7,5 милијарди долара, који је направила ова самопроглашена република.
„У Придњестровљу се налази руска оперативна група о којој никад није постигнут договор с Молдавијом. Зато је став државе да војска мора бити повучена, а оружје извезено са територије Молдавије”, изјавила је Маја Санду, која ће 24. децембра преузети управљање државом од 3,5 милиона становника која, после Украјине, има други најнижи БДП у Европи по глави становника.
Проевропска председница предлаже да мировна мисија у региону постане цивилна и најављује да ће о томе разговарати са Москвом. Санду истиче да у Придњестровљу одавно не постоји опасност од рата и зато та мисија треба да буде под окриљем ОЕБС-а. Међутим, из представништва Албаније у ОЕБС-у, државе која у току 2020. председава овом међународном организацијом, изјавили су како још нису добили никакву понуду званичног Кишињева да руски војници буду замењени цивилним посматрачима.
„Постоји споразум о мировним операцијама из 1992. године. Верујемо да на нашој територији не прети поновљена војна операција”, рекао је Санду за руски сајт РБЦ.
Око 1.500 руских мировњака налазе се у самопроглашеној републици која је на три референдума потврдила независност од Кишињева. Осим тога, у овом источном делу Молдавије, у којем живе углавном Руси и Украјинци, руска војска чува складишта са 20.000 тона муниције која је у Придњестровље пребачена после пада „гвоздене завесе” и повлачења совјетских јединица из источноевропских држава.
Кишињев такође не намерава да плати дуг за руски гас који су користили потрошачи на левој обали Дњестра, која није под контролом молдавске стране, а на којој се налази самопроглашена Придњестровска Молдавска Република.
„Наравно, не треба очекивати од нас на десној обали да ћемо моћи да платимо тај дуг који је нарастао на 7,5 милијарди долара. То је непоштено и неправедно”, изјавила је Маја Санду додајући како Молдавија на десној страни Дњестра готово да нема дуговања према „Гаспрому”.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија и Молдавија нису разговарале о предлогу за повлачење мировњака из Придњестровља.
„Русија обавља врло важну функцију и, несумњиво, промена неког статуса кво који се заснива на духу и слову међународног права може довести до озбиљне дестабилизације. Зато рачунамо да ће се о томе разговарати и да се неће предузимати неки нагли кораци у том правцу”, нагласио је Песков, а преноси „Спутњик”.
Дмитриј Песков каже да је још актуелни председник Игор Додон, с којим Москва води дијалог, био конструктивнији у вези с тим: „Очекујемо да ће се тај конструктивизам наставити, да ће у том погледу постојати одређени континуитет и да ћемо узети у обзир све могуће негативне последице било каквих наглих корака”, додао је портпарол Кремља, подсећајући да је Владимир Путин честитао Маји Санду победу на председничким изборима. Победа бивше премијерке школоване на Харварду, која је радила као економиста за Светску банку, на председничким изборима 15. новембра означио је нови геополитички смер за државу стешњену између Румуније и Украјине. Али упркос новим политичким ветровима и жељи Санду да земљу још више приближи ЕУ, у Молдавији остаје снажан руски утицај.