Све је поново стало. И то, због проблема са две државе чланице Уније. Апсолутно морамо наћи решење. У противном, како ћемо објаснити грађанима ЕУ да нисмо успели да се договоримо о заједничком средњорочном буџету, о којем преговарамо још од 2018. године? Тим речима је Ана-Паула Закаријас, државни секретар за ЕУ послове Португалије (председавајућег ЕУ од Нове године), описала текући европски кошмар повезан с одлучним отпором Мађарске и Пољске да гласају за предлог буџета 2021–2027. и СОС-корона фонд који дистрибуцију новца директно повезује с бриселским надзором над владавином права.
Колико су Мађарска и Пољска одлучне да 10–11. децембра на седници Европског савета стварно ставе вето на следећи буџет ЕУ и СОС-корона фонд, односно зауставе проток замишљених 1,8 билиона евра у заједничкој каси? Виктор Орбан и Матеуш Моравјецки, премијери Мађарске и Пољске, поводом те загонетке већ два пута су се састали од 26. до 30. новембра. Први пут у Будимпешти, а у понедељак увече у Варшави, где су након деведесетоминутног разговора у четири ока остали верни заједничком саопштењу издатом 26. новембра. Мађарска и Пољска одбијају политички наметнуту везу између расподеле буџетских средстава уније чланицама (и СОС-корона фонда) и бриселске процене владавине права корисница заједничке касе. Економске последице короне међу чланством треба хитно санирати, док се у Европском савету касније може разговарати треба ли уопште повезивати те две теме, закључили су Орбан и Моравјецки. Брисел процењује да би Мађарска и Пољска из ЕУ буџета и СОС-корона фонда у наредном периоду збирно требало да добију око 180 милијарди евра. Новац, изгледа, ипак није све.
„Чекамо предлоге Немачке на ову тему. Отворени смо за нове предлоге. Убеђени смо да би требало да постигнемо споразум”, кратко су након сусрета у Варшави поручили Моравјецки и Орбан.
Почетком седмице, немачка канцеларка Ангела Меркел звучала је тмурно.
„Договор (с Мађарском и Пољском) није на видику. Не могу рећи да је мисија завршена, иако бих то волела”, саопштила је у Меркелова у понедељак, док се Орбан спремао на пут у Варшаву.
Шта даље бива с европским спором без преседана око следећег буџета нејасно је, поготово након вести да је португалски премијер Антонио Коста на новембарском самиту лидера ЕУ изгледа показао симпатије за становиште Будимпеште и Варшаве, наводи портал „Политико” из Лисабона. Још најмање шест чланица ЕУ, међу којима и Словенија и Летонија, деле отпор Мађарске и Пољске у вези с умрежавањем новца и владавином права, преноси тај португалски дневник.
У међувремену, Европом се шири нелагодни утисак да свађа с Мађарском и Пољском није као претходне унутар „фамилије”. Пољски премијер Моравјецки ових дана упозорава да буџетски раскол може повести ка „дезинтеграцији уније”. Званични Париз истиче да је ЕУ – због пргаве одлучности Мађарске и Пољске да бране своје виђење свог суверенитета – пред „озбиљном, можда и егзистенцијалном кризом”.
Како ће лидери држава чланица ЕУ гласати о буџету 10–11. децембра, тешко је предвидети. Да ли ће Пољска и Мађарска остати усамљени двојац на самиту са 25 преосталих чланова Уније.
„Нема потребе да и друге државе примене механизам вета. Али уверавамо наше партнере у ЕУ да арбитрарно придруживање критеријума процене владавине права може довести до распада Уније у будућности”, нагласио је у понедељак Пјотр Милер, портпарол владе у Варшави, након сусрета Виктора Орбана и Матеуша Моравјецког.