Кина последњих дана појачава контролу амбалаже увозне хране јер хладније време доноси нови талас инфекција вируса корона у неколико прекоморских земаља, изјавили су недавно кинески званичници.
Како је пренела агенција Асошијетед прес (АП), став Националног центра за процену ризика у сектору безбедности хране јесте да амбалажа „није изузета“ од преноса вируса.
Иако је стопа позитивних резултата приликом тестирања паковања била свега 0,48 на 10.000, тај проценат се повећава са бројем тестова који се спроводе, рекла је Ли Нинг, заменик директора овог центра.
Како се наводи, вирус би на неки начин могао да пређе са паковања на људе, али АП наводи да ни Ли као ни други званичници који су присуствовали конференцији за новинаре нису помињали да је било потврђених случајева.
Како се истиче, кинеско тестирање амбалаже изазвало је контроверзе. Извозници смрзнутих прехрамбених производа сматрају да је реч о нелојалним трговинским баријерама. С друге стране, Кина овакве потезе брани већом предострожношћу, наводећи да је реч о додатним мерама за спречавање ширења вируса. Та земља је захваљујући ригорозној стратегији у великој мери успела да исконтролиште локални пренос вируса, а медији преносе да су сви нови и то малобројни случајеви – увезени.
Занг Лиубо, из кинеског Центра за контролу болести, изјавио је како је познато да је вирус корона стабилнији у хладнијим, сушним условима, а да је дезинфекција амбалаже на температурама смрзавања посебан изазов.
Чак и када дезинфекција успе и вирус више није активан, остаци могу да се задрже на амбалажи, што доводи до позитивног теста.
– Ипак, до сада још нисмо открили ниједну инфекцију изазвану директном конзумацијом производа из овог хладног ланца – рекао је он.
Иако стручњаци већ дуго истичу да вирус неко време може да преживи на картонској или пластичној амбалажи, после оваквих информација остаје нејасно колико је озбиљан ризик преношења на тај начин. Наука је сагласна да то ипак не предстаља озбиљан здравствени ризик.
Због позитивног теста на корону, Кина је недавно забранила, на недељу дана, увоз смрзнутих рачића еквадорске компаније, што је само један случај у континуираној серији таквих привремених забрана, пише АП. У последње време из истог разлога блокирани су и пилетина, говедина, морски плодови из неких земаља, а у поједине супермаркете у Пекингу прехрамбени производи сада већ стижу са налепницом „корона фри“. Заправо, на производу је истакнут кју-ар код који је повезан са негативним резултатом теста амбалаже на ковид 19.
Трговински партнери, укључујући САД, Нови Зеланд, Канаду и ЕУ, тражили су чвршће доказе да њихови производи носе вирус, док је Америка такве поступке окарактерисала као нефер трговинске баријере. Међутим, кинески званичници су рекли да су тој земљи живот и заштита здравља људи на првом месту. У допису за АП, Светска здравствена организација наводи да су случајеви проналаска живих вируса на амбалажи „ретки и изоловани“. Иако вирус може да преживи дуго у условима хладног ланца чувања и транспорта производа, нема доказа да су се људи заразили ковидом 19 конзумирајући храну.
Тест указује на присутност вируса
Вирусолози сматрају да је могућност преноса вируса преко амбалаже минимална иако може представљати одређени ризик. Како кажу, позитиван тест не указује да је вирус заразан, већ само да је присутан на одређеној површини, као и да још не постоје уверљиви подаци који би указали на значајнији ризик преношења ковида 19 преко амбалаже за храну.