Никола Михаиловић (29) оглашен је јуче пред Вишим судом у Београду кривим што је 9. августа прошле године на Ибарској магистрали, под дејством алкохола, изазвао тешку саобраћајну несрећу у којој су погинуле четири особе, због чега је осуђен на казну затвора од четири године. Истом пресудом, Михаиловићу је изречена и мера забране управљања моторним возилом, такође у трајању од четири године, а притвор му је замењен кућним притвором уз електронски надзор.
У саобраћајној несрећи која се догодила код села Жупањац, када је Михаиловић возећи „бе-ем-ве” ударио у такси возило „дачија”, погинули су Катарина Иванковић (20), Михаиловићева сапутница из „бе-ем-ве” – а и троје из „дачије” Александар Саватић (22), који је возио, Ђорђе Белушевић (22) и Ђорђе Суботић (19).
Образлажући пресуду, судија Ивана Рамић казала је да је Михаиловић крив зато што је изазвао опасну ситуацију и угрозио животе више људи, од којих је четворо погинуло. Као олакшавајуће околности приликом одмеравања казне окривљеном узето је то што је возач такси возила, такође, узроковао опасну ситуацију укључујући се на магистралу, тако што није гледао да ли наилазе кола. Такође, као олакшавајуће околности, цењена је и младост окривљеног, као и то што до сада није осуђиван.
Публика у судници, углавном родбина настрадалих, бурно је реаговала после изрицања пресуде.
– Убицо! Убио си четворо младих људи – викала је Михаиловићу родбина настрадалих.
Износећи одбрану на почеку поступка, Михаиловић је признао кривицу. Казао је да је крив што је кобне вечери возио под дејством алкохола и што се није придржавао ограничења брзине, а потом изјавио саучешће породицама настрадалих. Никола Михаиловић, након признања кривице, испричао је да су те вечери седели у кафани и сви су пили пиво, осим Катарине Иванковић. Када су кренули кући, испричао је окривљени, он је сео за волан „бе-ем-веа” Стефана Матовића да их развезе, јер је, како је рекао, боље познавао споредне путеве којима је хтео да иде.
Заменик тужиоца Зоран Николов затражио је током изношења завршних речи да се Михаиловић осуди по закону и да му се изрекне мера забране управљања моторним возилом у трајању од пет година.
– Из доказа јасно произлази да је Михаиловић извршио кривично дело тешко дело против безбедности саобраћаја. Имао је 1,36 промила алкохола у крви и возио је „бе-ем-ве” у тешко алкохолисаном стању. На тој деоници пута ограничење је 50 километара на час, а он је возио 117 километара на сат. Имао је више пропуста од возача „дачије” и уопште није реаговао да би избегао несрећу или смањио њене последице – рекао је тужилац.
Насупрот тужиоцу, браниоци окривљеног Михаиловића затражили су од судског већа да се он ослободи оптужби и да му се укине притвор или замени блажом мером.
– Саобраћајни вештаци су рекли да је опасну ситуацију изазвао возач „дачије”, који се без заустављања са споредног пута укључио на главни, а да је окривљени допринео удесу. Несумњиво је утврђено да временски Михаиловић није могао да реагује на изненадну препреку на путу и избегне несрећу. Заустављање је било немогуће, јер је „дачију” могао да уочи тек две или три секунде пре удеса. До несреће би дошло и да је возио 50 километара на час – казао је у завршној речи окривљеног Дарко Комненић, наводећи да одбрана не спори његову алкохолисаност и превелику брзину.
Иако је тужилац рекао да се Михаиловић не каје, бранилац је тврдио да он у себи носи велику бол и муку и да о несрећи није могао да говори, па се зато у истрази бранио ћутањем, а на суђењу је све испричао и његова одбрана се подудара са налазом вештака.