Док се од 1. јануара наредне године очекује повећање зарада за запослене у јавном, у реалном сектору слика је сасвим другачија. Већ сада је просечна плата радника у приватном сектору за око сто евра нижа, а о било каквом повећању за већину стручњака излишно је и говорити.
Милојко Арсић, професор Економског факултета, недавно је за „Политику” изјавио да у приватном сектору нема раста плата, као и да је мала вероватноћа да ће га бити у наредној години.
Према најновијим статистичким подацима, половина запослених у Србији зарађује највише до 45.800 динара, док половина пребацује тај износ. Да је свакако исплативије радити у јавном сектору, показују и цифре, јер је плата у државној служби за непуних сто евра већа него код приватника.
Износи 67.433 динара, наспрам 55.942 динара колика је у приватном сектору (подаци РЗС из септембра ове године).
Најтеже је свакако онима који раде код предузетника – њихов „просек” је 31.879 динара, што је готово половина од званичног просека. Има и оних који су још мање плаћени, а то су они који раде на црно, у неформалном сектору. За њих тек нема спаса, на шта подсећа и Душко Вуковић, потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије, који сматра да је за одсуство социјалног инстинкта и праведније расподеле у друштву пре свих одговорна држава.
– Тобоже се у Србији ствара повољан привредни амбијент, а у ствари држава заступа ставове страног капитала. Решење је у креирању новог Закона о раду у који би требало вратити део који је 2014. изузет, а тиче се проширеног дејства колективних преговарања између послодавачких организација и репрезентативних синдиката у приватном сектору. Тога сада нема, па тако нема ни синдикалне борбе за нека важна питања, а једно од њих је и питање зарада. Ипак у приватном сектору ради око милион и по људи – истиче Вуковић, подсећајући да садашњи закон омогућава само појединачно решавање тог проблема, на нивоу самог предузећа.
– Држава неће да нам дозволи да се свака област рада уреди засебно, да се одреди тачна зарада, односно да се, рецимо, у грађевинарству тачно зна колико прима обичан радник, а колико инжењер. Такву политику подржава и Савет страних инвеститора, што се види у „Белој књизи”. То нас доводи до закључка да нам страни инвеститори креирају политику зарада и цене радне снаге – уверен је потпредседник Савеза самосталних синдиката.
Да није у реду да се плате у јавном сектору које су иначе више у просеку за двадесетак одсто него у реалном и даље повећавају, сматра и Небојша Атанацковић, почасни председник Уније послодаваца Србије.
– Нема никакве логике да се у овом тренутку оне повећавају било коме, јер није ни остварен планирани раст БДП-а. Корона је све успорила, а посебно у приватном сектору. Фирме су у губицима, приходи се смањују, а трошкови остају, па је и логично да су зараде ниже и да засад нема места за њихово повећање – истиче Атанацковић и додаје да је једини начин да плате у реалном сектору почну да се повећавају тако што ће доћи до раст привредне активности.