НОВИ САД – Гости једног мањег хотела у центру Новог Сада долазили су ту и из далеке Кине. Сада, када туриста и буде, то су углавном млађи парови из Београда, људи од 40 и више година који овде дођу у петак или суботу и проведу викенд. Хотелијери кажу да је пандемија сасекла туризам и да послују уз огромне губитке, и до 90 одсто.
Државна статистика у подацима за октобар бележи у Новом Саду пад укупног броја домаћих и страних туриста (за око 62 одсто), као и броја њиховог ноћења (за 35 одсто), у односу на исти месец прошле године.
Међутим, Туристичка организација Новог Сада указује да је овде први пут од фебруара 2020. забележен раст ноћења домаћих туриста. Издвајају податак Републичког завода за статистику да је тај раст 4,1 одсто, а ако се посматра сам град, он је још већи – 12,8 одсто.
Како у ТОНС-у наводе, покренули су бројне нове онлајн промотивне кампање на друштвеним мрежама, свакодневно су у комуникацији са туристима који желе да дођу и велики број хотела придружио им се у промотивној акцији „Плати две ноћи, борави три”, која још траје. Уз то иде онлајн кампања „52 викенда у Новом Саду”, током које се, објашњавају, крајем сваке радне недеље добије предлог за викенд.
На адресе 150 домаћих и регионалних туристичких агенција послали су предлоге како да се употпуни продужени викенд у Новом Саду, а неке од њих су онда, кажу, успешно реализовале своја путовања.
„Желимо да име Новог Сада ’зазвони’ људима када опет, након што се ситуација побољша, почну да размишљају о путовањима”, каже за „Политику” портпаролка ТОНС-а Тихана Путин.
Међу странцима, чести гости у граду били су туристи из Израела, који су иначе овог октобра били најбројнији на нивоу целе Србије (6.805). Званична статистика каже да је број туриста из Израела повећан за чак 106,5 одсто у односу на октобар прошле године. Тихана Путин објашњава да је Србија тада била означена као дестинација на коју се током пандемије може путовати, што се поклопило са верским празником у Израелу и била је уведена посебна авио-линија за Београд.
Саша Добромиров, власник и директор хотела „Велики” у Новом Саду, каже нам да су гости из Израела долазили и код њих у ресторан. Али његов утисак је да страни туристи у Нови Сад углавном долазе на једнодневни излет из Београда, где иначе одседају и остају дуже.
„У нашем хотелу немамо најављене доласке за следећу годину, чак ни за сутра, али то не значи да сутра одједном нећемо имати и четири резервисане собе. Људи, једноставно, сада не планирају путовања, него ако се деси – деси се. То је велика промена за нас”, каже Добромиров, који мисли да ће још дуго времена проћи док се ситуација не побољша.
Председник Удружења туристичких водича Новог Сада Срђан Бошковић наводи за „Политику” да је тржиште у туризму стало, да је са пандемијом примило ударац од ког се није опоравило.
„Имамо занемарљиво мало посла у односу на то колико је било претходних година. Водичи у току сезоне треба сваки дан да имају групу, а они искуснији и више група. Једном недељно – то је занемарљиво. Ако ви рецимо у једној години примите три плате, не можете рећи да нема новца, али не можете живети од тога”, наводи он.
Услуге водича у Новом Саду иначе траже углавном групе из иностранства, док код домаћег туризма, по речима Бошковића, нема развијене културе обиласка града на овакав начин.
Статистика каже да је у октобру у Нови Сад дошло више домаћих гостију (4.915) него страних (3.776). У првом случају, долазака је мање за око 45 одсто, а у другом – за чак 73 процента, него у октобру 2019.
Остварено је 17.018 ноћења домаћих туриста, што је поменуто повећање од четири процента. Странци су ноћили 10.631 пут, а то је готово шездесет одсто мање него раније.