Прелазак на онлајн наставу и затварање просторија Основне школе „Антон Скала” за одржавање наставе изазвали су бурне реакције мање групе родитеља деце која похађају осмолетку на Савском венцу. Стални позиви, поруке, обраћање надлежним институцијама, обавештавање појединих медија о раду запослених и наводно доношење одлука иза затворених врата обележили су прошлу радну недељу људи који воде рачуна о деци са сметњама у развоју у осмолетки на Савском венцу.
Прошлог петка око 12.30 часова стигао је први допис из Министарства просвете, науке и технолошког развоја након одлуке Кризног штаба да школе пређу на онлајн наставу. Ово правило важи за више разреде основних школа и средњошколце, али пошто се у школама за децу са сметњама у развоју налазе најмлађи који спадају у ризичне групе, министарство је наложило да и ђаци од првог до четвртог разреда пређу на рад на даљину.
У другом допису који је стигао на адресе специјалних школа, након главне препоруке свим школама у Србији, ове школе добиле су могућност да одступе од одлуке Кризног штаба због специфичности рада и деце, али само уз сагласност органа школе, школског одбора и савета родитеља. У случају доношења заједничке одлуке, школе су дужне да добију одобрење Градског завода за јавно здравље (ГЗЗЈЗ), а затим и званично одобрење ресорног министарства.
– Када су родитељи обавештени о новом систему рада, али и о могућности одступања од главне уредбе, дошло је до побуне појединих родитеља који нису били задовољни одлуком да се цела школа пребаци на рад од куће. Разредне старешине су у складу са правилима уредбе министарства контактирале родитеље да би се договорили о организацији рада до краја првог полугодишта. Школу похађа 91 дете, па се 51 родитељ јавном анкетом определио за опцију рада на даљину, док је осталих 40 породица било за наставак учења у просторијама образовне установе – објашњава Наташа Селић Станковић, директорка ОШ „Антон Скала”, и додаје да се у допису који је стигао протеклог понедељка у послеподневним сатима наводи да родитељи могу да доведу децу у боравак школе ако немају могућност да буду уз њих због обавеза на послу.
Пошто је школи било потребно да сазове наставничко веће и сутрадан организује превоз деце од куће до школе, али и два оброка која имају у боравку, просторије осмолетке су отворене у среду. На вратима образовне установе у Улици Петра Чајковског 2а тог дана појавило се 20 ђака.
Незадовољна група родитеља дигла је хајку на запослене у школи, директорку, писали су допис министарству и обратили се појединим медијима. Увредљиве поруке и позиви „прштали” су на све стране. Ситуација се није смиривала целе недеље па је сазван школски одбор и савет родитеља на онлајн састанак да би коначно ставили тачку на ову причу и донели званичну одлуку.
Да ли ови родитељи заиста немају могућност да буду уз децу и раде са њима у кућним условима или је то један вид забаве у организовању акција против управе школе, или је пак проблем радно време и одсуство са посла, време ће показати.
Школа је пре свега поступила по закону и одлуци Кризног штаба, узимајући у обзир здравље и безбедност ђака и запослених. Овој деци и њиховим родитељима школа је од непроцењивог значаја.
– Жао ми је што је дошло до ситуације да са једном групом родитеља не можемо да се разумемо. Али ово је, и према мишљењу осталих школа овог типа и према самој одлуци Кризног штаба, најбезбеднија опција за рад све док се не смири ширење вируса. Тражили смо само мало стрпљења бар док се не заврши прво полугодиште. Те две недеље које нас деле од тога нису толико страшне, а у супротном могу довести до нежељених ефеката – истиче директорка осмолетке и наводи да није у реду да остала деца чији су се родитељи одлучили за онлајн наставу испаштају науштрб квалитета образовања у односу на децу која би долазила у школу.
Ипак, ове речи не значе много родитељима који упорно инсистирају на враћању деце у школске клупе.
– Ни у једном погледу нисмо урадили нешто мимо одлука надлежних нити смо на своју руку одлучивали у име школе. Сви органи школе су обавештени и у договору са њима школски одбор је на јучерашњем онлајн састанку донео коначну одлуку о наставку рада наше установе. Ђаци ће и даље радити на даљину, а боравак ће бити отворен за све којима је неопходан – закључује Селић Станковић.
Министарство упутило одговор родитељима
Због питања родитеља ученика који похађају школе за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом, Министарство просвете, науке и технолошког развоја послало је 30. новембра додатно упутство овим школама о корацима које треба предузети приликом одлучивања о томе да ли ће се организовати непосредна настава или настава на даљину.
Ове школе треба да имају обавезне консултације са саветом родитеља пре него што донесу одлуку о облику наставе, а и у обавези су да прибаве епидемиолошку процену од надлежног завода за јавно здравље, наводи се у упутству ресорног министарства.
Исто упутство послато је и музичким и балетским школама због њихових специфичности у погледу програма, начина рада и броја ученика у овим школама.
Деца не морају да носе маске
Због специфичности рада и саме деце која проводе време у школским просторијама, хигијена у осмолетки „Антон Скала” је на максималном нивоу. Тражили су подршку министарства и добили још једну спремачицу баш зато што ови ученици имају потребу за контактом, додиривањем предмета који им представља неки вид задовољства.
– Наша деца имају потврде лекара да не морају да носе маске. Ми смо их учили да носе, али постоје они који заиста то не могу да прихвате. Самим тим представљају ризик и за себе и за запослене у школи. Колико год да све школе за децу са сметњама у развоју воде рачуна у време епидемије, немогуће је све заштитити – каже директорка Наташа Селић Станковић.