Борба против корупције и организованог криминала је стратешки приоритет Владе Србије, поручила је министарка правде Маја Поповић на скупу одржаном поводом 9. децембра – Међународног дана борбе против корупције.
– Влада Република Србије и Министарство правде остају посвећени борби против корупције уз континуирано праћење резултата постојећих решења, ослушкивање потреба и искустава како државних органа, тако и цивилног сектора, у циљу креирања нових корака кроз отворен и максимално инклузиван процес”, рекла је Маја Поповић.
Министарство правде ће, како је додала, наставити да унапређује законски оквир и да улаже у јачање људских и материјалних капацитета за његову примену.
Тај оквир биће употпуњен усвајањем амандмана на Устав и сета правосудних закона. Министарка је указала да је усвајањем Закона о спречавању корупције, чија је примена почела 1. септембра, успостављен нормативни оквир у области превенције корупције, који је усклађен са међународним стандардима, пре свега са ГРЕКО препорукама.
Нови нормативни оквир омогућава директан приступ базама података које се воде у електронском облику и умрежавање са другим државним органима.
– Активности на дигиталном умрежавању државних органа, као и на даљем унапређењу међуресорне сарадње, један су од приоритета на пољу репресије корупције и као такве су предвиђене ревидираним Акционим планом за поглавље 23 – навела је министарка Поповић.
Нагласила је да је Министарство правде аутоматизацијом поступка јавног надметања, односно продаје ствари у извршном поступку, и развојем е-аукције као јединог централног јавног места за објаву и лицитирање свих предмета продаје у читавој земљи, предузело кључне кораке ка реализацији сврхе превенције негативне перцепције корупције, а то је јачање поверења у носиоце јавних овлашћења.
Према њеним речима, пољуљана слика у јавности поправила се увођењем електронског решења које подразумева да идентитет понуђача на конкретној аукцији није познат ни њима међусобно ни органу поступка односно јавном извршитељу, али ни пословној банци.
На међународној онлајн конференцији „Активности и сарадња тела за превенцију корупције у глобално новим условима” говорили су и председник Народне скупштине Ивица Дачић, шеф делегације ЕУ у Србији амбасадор Сем Фабрици и председник Групе држава за борбу против корупције (ГРЕКО) Марин Мрчела. Поздравни говор одржао је Драган Сикимић, директор Агенције за спречавање корупције, која је овај скуп организовала уз подршку ОЕБС-а.
Транспарентност Србија: пандемија ослабила антикорупцијске механизме
Транспарентност Србија саопштила је да је пандемијска криза додатно ослабила антикорупцијске механизме, довела до ограничавања приступа информацијама и кршења правила о јавним набавкама.
„Протекла, 2020. година, била је још једна у низу у којој нису забележене коначне осуде за корупцију на високом нивоу. Још већи проблем је чињеница да су бројни случајеви сумње на корупцију који су изнети у јавности остали неиспитани”, наведено је у саопштењу, преноси Бета.
Та организација је додала да се статистички подаци о гоњењу корупције које износе званичници приказују на начин који не омогућава сагледавање стварних ефеката.
„Примена новог Закона о јавним набавкама, усвојеног уз позивање на стандарде ЕУ, већ је озбиљно нарушена тиме што се највећи јавни радови изводе на основу правила из посебног закона о изградњи линијске инфраструктуре. На почетак примене Закона о спречавању корупције чекало се од маја 2019. до септембра 2020, али ни до данас нису створени сви услови. Ни после пет година и два пута продужених рокова, нису испуњене препоруке антикорупцијског механизма Савета Европе ГРЕКО из евалуације која се односи на спречавање корупције у односу на народне посланике, судије и тужиоце”, додаје се у саопштењу.