Једна од улица које сe у претходне две и по године највише помињу у граду јесте Новоградска. Нажалост, не по добром. У овој улици живе породице чије су куће оштећене после поплаве која се догодила 25. јула 2018. године услед пуцања водоводне цеви. Пре неколико вечери у делу приземне куће у Новоградској 19/2 која је претрпела и највише штете одвалио се део зида и додатно узнемирио све станаре у овом делу Земуна.
– Све се догодило у вечерњим сатима. Комшије чији део куће није страдао после оне поплаве из јула 2018. су ме позвале и рекле да ми се урушио већ напукнути зид. Казали су ми да су тог дана радници који граде вртић набијали песак уз наш објекат. Комшије су увече чуле некакво крцкање, а онда и тресак. Када су изашли напоље из куће да виде о чему је реч, угледали су порушен део зида и цигле испред улаза. Сада страхују да се не уруши и димњак који се налази на заједничком зиду. То је нажалост оно чега се и ја, али и сви ми у Новоградској плашимо. Да се тај део где је био мој дом не уруши. Да се не поломе греде на крову, саспу зидови, а онда повуку све остале стамбене јединице. Због тога месецима молимо надлежне у општини, граду, републици... да учине нешто и санирају наше домове – рекао је Александар Трајковић.
Овај објекат чини неколико стамбених јединица јер је кућа зидана на дужину. У првом стану 19/1 тешко су оштећени темељи, у стану 19/2 одавно је немогуће живети, док су се у згради до њих, али која се води на Добановачку улицу, распукли темељи. Још неке куће у Новоградској су претрпеле оштећења на зидовима.
Проблеми житеља ове улице почели су пре две године када је пукла водоводна цев. Од те воде помешане са неадекватно решеном канализационом мрежом, испод објеката се направило право подземно језеро, расточило се лесно тло, а на кућама су испуцали темељи и зидови. Због небезбедних услова своје домове у први мах морало је да напусти 26 породица. Град је једнократно помогао станаре, платио Грађевинском факултету да уради грађевински пројекат, али се после тога није догодило ништа на санирању и обнови оштећених објеката. Сва питања и станара, али и новинара надлежнима у граду када је реч о овој теми остала су без одговора.
Незванично се могло чути да постоји могућност да се одређени инвеститори добровољно донацијама укључе у решавање овог проблема, али о томе нема никаквих поузданих информација.
Иде још једна зима, а житељи ове улице страхују да ће минуси и евентуални снегови додатно утицати на уништавање њихових кућа.
У септембру ове године почела је изградња новог вртића „Пчелица Маја” на месту обданишта уништеног у поплави. Укупно уговорена вредност пројектовања и изградње је 41,4 милиона динара нето. Објекат ће бити површине око 450 квадрата, имаће приземље и први спрат и у њему је предвиђен боравак 45 малишана подељених у три групе – две вртићке и једну предшколску.
За сада су изграђени зидови и изливена прва плоча. На табли пише да је рок за извођење радова 90 дана и да посао треба да буде завршен ове године у децембру.
Иако је било планирано да у септембру почне и изградња фекалне, кишне и водоводне инфраструктуре у Добановачкој, Новоградској, Добровољачкој и Цара Душана, она је ипак почела недавно. Рок завршетка је такође децембар ове године.
Ваљда ће раднике и град, бар за ове радове, време послужити.