Када је Народна банка (НБС) у августу усвојила мере којим је омогућила банкама да могу да одобре стамбене зајмове за куповину стана у такозваној сивој градњи, стручњаци су за то имали само речи хвале. Таква куповина некретнина у новоградњи, објаснили су, подстиче грађевинску индустрију и самим тим ублажава пад привредне активности. Сем тога, купцима омогућава да купе некретнину јефтиније, јер практично финансирају инвеститора. До тада су банке одобравале стамбене кредите уз услов да степен изграђености објекта буде већи од 80 одсто.
Колико је заживела ова мера? У Комерцијалној банци, на пример, и даље не дају стамбене зајмове ако је степен изграђености објекта испод 80 одсто, у Ерсте банци кажу да су и пре поменуте одлуке одобравали стамбене зајмове када је степен изграђености нижи, а у Војвођанској банци да је такав зајам могуће добити само ако се стави хипотека на другу некретнину.
– Клијенти Ерсте банке већ низ година могу да путем стамбених кредита купе некретнине чија градња није завршена, односно чији степен изграђености је 80 одсто, према процени лиценцираног проценитеља. Поред тога, клијентима смо омогућили и финансирање куповине стамбених јединица чији је проценат изграђености још нижи, у оквиру пројектног финансирања изградње стамбених непокретности. Наиме, банка већ неколико година уназад сарађује са инвеститорима из читаве Србије са циљем финансирања изградње нових станова, те наши клијенти у оквиру одређених пројектних финансирања могу да купе стан и ставе га под хипотеку уколико је степен изграђености најмање 40 процената, кажу у овој банци.
Додају да пројектно финансирање нових станова клијентима доноси и додатне олакшице: не морају да прикупљају потребну документацију јер се она већ налази у банци, могу унапред да виде како ће објекат изгледати кад буде саграђен, а у случају да купују први стан, имају могућност повраћаја пореза на додату вредност. Због свих поменутих погодности, значајна је заинтересованост клијената за куповину некретнина у изградњи у оквиру пројектног финансирања станова.
У Војвођанској банци у претходном периоду није примећено значајно интересовање клијената за стамбене кредите некретнина у сивој фази изградње.
– Банка одобрава клијентима стамбене кредите у складу са својом кредитном политиком и другим интерним актима поштујући наравно све важеће позитивне прописе и законе у нашој земљи. У складу са нашом регулативом, куповина непокретности са степеном завршености нижим од 80 одсто прихватљива је само у случају да је хипотека банке уписана на другој непокретности, уз услов да предложена хипотека испуњава прописане критеријуме прихватљивости инструмената обезбеђења – кажу овој банци.
Када је НБС у августу увела повољности за узимање стамбених зајмова у незавршеним зградама, навела је и да је то привременог карактера, јер ће важити до краја 2021. године. Омогућавањем лакшег приступа становништва стамбеним кредитима, објаснили су тада, подржава се и грађевинска индустрија као замајац привредне активности кроз бржи обрт финансијских средстава и одржавање раста у тој привредној грани.
Предмет стамбеног кредитирања кроз новоусвојени преференцијални третман, поред у целости изграђених станова, могу бити и стамбене непокретности – објекти у изградњи, без обзира на степен завршености, ако је реч о пројектном финансирању банке, код којих је Грађевинска дирекција Србије носилац грађевинске дозволе или су у оквиру мера подршке државе одређеним категоријама физичких лица.
То могу бити и објекти у изградњи, са минимум 60 одсто степена завршености ако је реч о пројектном финансирању друге банке или о пројекту инвеститора правног лица. Уместо до сада уобичајеног минималног степена изграђености објекта од 80 одсто, чију је куповину било могуће финансирати стамбеним кредитима банака, наведеном мером дати су подстицаји банкама за одобравање стамбених кредита не чекајући завршетак стамбеног објекта у изградњи у целости или у највећој мери. При томе, јасно су дефинисани критеријуми које и само финансирање, односно инвеститор и објекат у изградњи морају испунити ради примене овог третмана. Како би се обезбедила средства за ове намене, предвиђено је да банке могу да део средстава у форми капитала, односно одређене заштитне слојеве капитала које иначе издвајају, користити за финансирање овог облика кредитирања.