Шабац – Дан након што су их одборници градске скупштине сменили, Милена Богавац, бивша директорка Шабачког позоришта, и Нела Тонковић, такође смењена директорка Народног музеја, обратиле су се јавности са тврдњом да је њихова смена била незаконита и да јој није претходило образложење.
За смену су, кажу, сазнале гледајући пренос скупштинског заседања и да су овим чином хтеле да охрабре све оне који су незаконито смењени, али и да је прерано да кажу да ли ће повести судски поступак.
Разлога за смену, како тврде оснивачи, има на претек. У реаговању на изјаве које су изнеле јавности члан градског Већа задуженог за културу и информисање Мирољуб Мијушковић подсетио је да је Милена Богавац била заправо све време нелегална директорка јер мимо Закона о култури није имала довољно радног стажа да би била изабрана на ту функцију.
– Као нелегална директорка трошила је нелегално новац грађана Шапца. Госпођица Богавац је у тренутку када се запослила у радној књижици имала свега шест месеци. За две године свог нелегалног мандата довела је позориште у Шапцу на сам руб пропасти. Завапила је ових дана да позоришне представе у граду у којем су организоване још пре 180 година неће моћи да буду игране, јер је сценска техника потпуно руинирана. Чак до те мере руинирана да прети да угрози животе глумаца и гледалаца. Да отклони тај проблем Богавац је затражила од града 2,5 и 12 милиона динара. Али пропала је и водоводна мрежа, излива се канализација, ван употребе су глумачки стан и собе за смештај гостујућих уметника, а на списку и кречење и замена столарије. Бар још три милиона динара. И на све то додаје оних 70 милиона динара које Шабачко позориште добија из буџета. На шта се потрошило оних седам одсто за културу, највише у Србији, како се пред јавношћу много пута клео Небојша Зеленовић, питао би неупућени Шапчанин његову штићеницу Милену Богавац. Зар нисте са толико пара могли да поправите скаламерије? Било је пара у Шабачком позоришту, али за екстерне хонораре и друге невероватне трошкове. Од 13 милиона динара, колико добија годишње од града за програмске активности, Шабачко позориште трошило је седам милиона на такозвани Пролећни фестивал. Овогодишњи је био нешто крњав и одржан у октобру, али зато се 2019. захватало и капом и шаком. Чак пет агенција, наравно са све провизијама ангажовала је нелегална директорка Милена Богавац за обезбеђивање стручног жирија (330.000 динара) новинарског жирија (289.000), модераторке округлог стола (165.000), извршне продукције (259.600) архивирање видео-материјала (92 400). Једино је са селектором, својим претходником Зораном Карајићем имала директан уговор (120.000) и плаћене све путне трошкове током обављања селекције. На све то дођу и два милиона динара које је установа добијала из градског буџета за трошкове такозваног домаћинства. Треба ли рећи да су паре у медијском жирију добили Теофил Панчић („Време”) и Александар Ћук („Данас”), а да је као параван послужила новинарка дописништва РТС-а у Шапцу. Имаће госпођица Богавац вероватно проблем да надлежним објасни оно што оснивачу није: зашто и како је ове године без јавне набавке ангажовала приватну фирму из Зрењанина за послове обезбеђења зграде позоришта, а који никада раније нису били потребни. Месечни рачуни од 260.000 динара до 300.000 динара у октобру и новембру смањени су на око 170.000 динара, али ће из касе установе непланирано отићи скоро три милиона динара – навео је у одговору члан градског Већа за културу и информисање Мирољуб Мијушковић зашто су смењене.

Нела Тонковић, бивша директорка Народног музеја, не види ваљане разлоге за смену, а на примедбе да је, како је и сама признала, самоиницијативо променила концепт Октобарског салона, једног од најстаријих, старији и од београдског, рекла да је то учинила да би осавременила концепт.
Члан градског већа Мирољуб Мијушковић сматра да није то био једини разлог за смену.
– Зашто у Мишару нема поставке на сећање славној бици у Првом српском устанку и зашто је зграда у том месту која је Народном музеју додељена на управљање у фази распадања. Не ради ни мултимедијални део сталне поставке, што због софтвера, што због хардвера, за чије отклањање треба платити 180.000 динара. У функцији није виртуелна шетња кроз шабачку тврђаву за коју је прошле године из градске касе плаћено два милиона динара фирми која је претходно била регистрована за угоститељске делатности. Тонковић каже због опасности од короне, а ја бих питао зашто се преко сајта не може шетати тврђавом коју је опседао Сулејман Величанствени, а бранио Влад Цепеш или гроф Дракула – наводи Мијушковић.
Милена Богавац не пориче чињеницу да је мимо вођења позоришта била активна и у политичкој сфери и да приватно има права на то. На то су је подсетили и из СНС-а саопштењем које је уследило након њених изјава после смене.
– Још 30. маја изјавила је да „ако се промени локална власт у Шапцу, не планира да остане директорка позоришта”. Зато не можемо да разумемо чему представа након разрешења – питају се у СНС-у Шапца.
Владимир Василић в. д. директора Шабачког позоришта
Владимир Василић, дипломирани глумац, киче је преузео дужност в. д. директора Шабачког позоришта, саопштили су из тог театра.„Тренутну неповољну епидемиолошку ситуацију искористићу да упознам и покушам да решим техничке проблеме у позоришту уз помоћ градске управе. Сцена мора да блиста. Сала мора да буде пуна и аплауз мора да се чује. Позоришту је то највећа награда”, казао је Василић. Преноси Танјуг
Како се наводи у саопштењу, Василић је истакао да ће се, без обзира на тренутну ситуацију, свакако посветити и репертоару и враћању публике у позориште, наравно уз поштовање свих епидемиолошких мера.