Косовска Митровица – Због пандемије вируса корона и изузетно лоше економске ситуације угоститељски сектор на северу Космета је пред колапсом.
Власници више од сто угоститељских објеката – хотела, мотела, кафана, кафића, посластичарница – у Косовској Митровици, Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку ускоро би могли да ставе катанац на своје радње, а самим тим угрозили би и животну егзистенцију више од 15.000 људи који су директно или индиректно повезани с овим сектором.
Ово за „Политику” каже Радош Петровић, председник Удружења привредника на северу Космета, наглашавајући да је више десетина угоститеља већ затворило објекте, а сваким даном је све више оних који отказују закуп, у немогућности да плате кирију.
– Сви знамо да пандемија вируса корона узима данак и у економском смислу. Угрожени смо и здравствено и економски, а најгоре је што у скоријој будућности не видимо решење. Ситуација се сваким даном погоршава, па је тако на десетине власника угоститељских објеката, што хотела и мотела, што кафана или кафића, ставило катанац на радње. Они који раде су пред банкротом – каже за „Политику” Петровић, уз напомену да су угоститељи додатно угрожени и полицијским часом, који је једна од мера заштите коју су донели кризни штабови, а који је ступио на снагу пре нешто више од месец дана.
– Скраћење радног времена од 19 часова до пет сати ујутру додатно је угрозило рад угоститељских објеката – наводи председник удружења привредника.
На наше питање да ли угоститељи, у светлу најављене институционалне помоћи, могу да очекују неку финансијску подршку, Петровић негативно одговара:
– Ниједна врста помоћи нам није предложена. Било финансијска, било у смислу материјалне помоћи.
Питали смо председника удружења да ли ће власници угоститељских објеката организовати дочек Нове године као и ранијих година, уз свакако поштовање епидемиолошких мера, Петровић каже да очекују одлуку кризних штабова.
– Зову ме угоститељи, питају да ли да се спремају за дочек Нове године. Немам одговор јер одлуку треба да донесу кризни штабови на нивоу општина. Чекамо њихов одговор, који би био најмање штетан по здравље грађана, али и који би био мање штетан за наше пословање – наглашава Петровић.
У угоститељским објектима на северу Космета приметно је смањење броја запослених, а ангажује се само преко потребно особље.
Такође, због пораста броја оболелих на северу Космета (по подацима кризног штаба у Косовској Митровици) приметно је и да мањи број грађана посећује и борави у угоститељским објектима.
Бројни кафићи и кафане у Косовској Митровици скоро су празни. С обзиром на то да ђаци виших разреда основних и средњих школа, као и студенти Приштинског универзитета наставу и вежбе прате на даљину, евидентно је и да је све мање омладине како на улици, тако и у оним угоститељским објектима који се налазе у Главној улици у центру Косовске Митровице.