Променила је четири имена, прешла са једног на други крај града и данас се поноси својом традицијом од 176 година рада. Једна од најстаријих престоничких основних школа, ОШ „Краљ Александар Први” на Новом Београду јуче је обележила Дан школе, овај пут због епидемиолошке ситуације и забране окупљања, без велике свечаности коју сваке године приређује.
Малишани из нижих разреда који су похађали наставу све до данас када се званично завршава и прво полугодиште, за ову прилику су неколико дана припремали мали „бал под маскама” у част своје школе, уз поштовање свих епидемиолошких мера. Док су најмлађи ученици снимали приредбу у заједничким просторијама школског здања, неколико девојчица из виших разреда, уз помоћ наставнице музичке културе, снимило је нумере које ће уз онлајн приредбу бити објављене на сајту школе.
– Деци је овај дан школе био потребнији него икад, нарочито ђацима од првог до четвртог разреда. Привели смо крају прво полугодиште на леп и весео начин, што нам је као колективу много значило. У мору лоших дешавања, дали смо себи одушка, а да нисмо никога угрозили, и урадили нешто добро за школу – истиче Срђан Јончић, директор ОШ „Краљ Александар Први” чија историја почиње давне 1844. године.

Прва зграда у којој је основана ова школа под именом „Теразијска основна школа” налазила се у Дечанској улици. На овом месту 1930. године подигнуто је ново здање, школа мења назив у Државна школа „Краљ Александар Први”, и то име носила је само пет година.
Одлуком тадашњег Министарства просвете 8. фебруара 1935. године осмолетка постаје „Огледна народна школа”, уједно и прва огледна школа у Србији.
У току Другог светског рата од 1941. до 1944. године радила је са прекидима и у отежаним условима. После ослобођења земље, школа по трећи пут мења име. Постаје Основна школа број IV, а само неколико година касније, 1954, добија и четврто име по народном револуционару и хероју Жарку Зрењанину.
Савет за просвету и културу општине Стари град доноси 1968. године одлуку о пресељењу школе у Нови Београд. Свој рад у овој општини осмолетка је започела уписом ученика из, у то време, новог насеља и преузимањем ђака из оближњих школа. Тада губи статус огледне школе, а нова школска зграда до данас налази се у Улици алексиначких рудара 22. Ново-старо име које стоји изнад главног школског улаза „Краљ Александар Први” враћено јој је у септембру 2004. године.
Данас ова школа има око 800 ђака који захваљујући ентузијазму, посвећености и подршци наставника и учитеља учествују на такмичењима од општинског до републичког нивоа и сваке године освајају више од 100 награда.
Обнова инфраструктуре школе приоритет
Распуст за ђаке почиње данас, а за школске челнике време за размишљање. Шта и како даље, да ли ће се ситуација вратити у нормалу и да ли ће се сви ученици вратити у клупе на старту друге половине школске године... Ова питања врте се по глави готово свих директора школа у земљи. Планирање наредних корака у школама умногоме зависи од епидемије, али један од циљева директора Срђана Јончића свакако је унапређење инфраструктуре саме школе.
– И поред редовног одржавања, инфраструктура школе је доста пропала. Време је за обнову, узимајући у обзир да од подизања зграде пре нешто више од пола века није било обимнијих реконструкција. Инсталације су дотрајале, корење дрвећа у школском дворишту прави проблем канализационим цевима. Желимо да изглед буде у складу са статусом који школа носи, а пре свега битна је безбедност деце – сматра Јончић и додаје да је осмолетка сопственим средствима уредила стари простор и направила продужени боравак и фискултурну салу за ниже разреде.