Са изградњом хотела „Интерконтинентал” на годинама запуштеном плацу у Улици Милентија Поповића „Делта холдинг” загосподариће новобеоградским блоковима 19 и 20. У њихово освајање компанија Мирослава Мишковића кренула је 2003. године и ту мисију, после дуже од деценије чекања, завршиће подизањем објеката у Блоку 20 – и до 100 метара висине. Нацртом плана детаљне регулације којим су обухваћена 3,3 хектара између хотела „Хајат” и некадашњег пословног седишта „Делте” није искључена градња и две куле уз услов да растојање између њих буде половина вишег објекта. У планском документу који отвара такву могућност и изложен је на јавни увид до 20. јануара 2021. стручњаци Урбанистичког завода предвидели су обавезу расписивања позивног архитектонско-урбанистичког конкурса, као и то да будуће идејно решење које изнедри такво такмичење треба да одобри градска Комисије за планове. Одговор на питање када ће расписати конкурс у „Делти” која је иницирала израду плана јуче нисмо добили.
– У будућем „Делта центру” биће хотел „Интерконтинентал Београд” на 26.000 квадратних метара, а исту толику површину заузеће и луксузни пословни простор. Пословна зграда имаће и ексклузивну шопинг зону и ресторане. Пројектом је планиран и подземни паркинг. Цео комплекс, инвестиција вредна 130 милиона евра, биће зелена оаза јер смо у сваком пројекту фокусирани на највише еколошке стандарде. По добијању свих потребних дозвола, спремни смо да у року од две недеље започнемо радове јер су финансијска средства обезбеђена – наводи „Делта” у писаним одговорима нашем листу и додаје да ће висина „Делта центра” бити 100 метара.
Случајно или не, нацрт плана за Блок 20 нашао се под лупом јавности пет недеља после „Делтине” куповине Сава центра у Блоку 19 и чак три године пошто је рани јавни увид тог планског документа окончан децембра 2017. године.
У међувремену „Делта” се у више наврата жалила на то како дуго чека бројне дозволе за градњу у Београду, али у овом последњем пројекту чекање се Мишковићу ипак исплатило. Јер пре 11 година на истом месту најпре је планирао да подигне „Делта тауер” са 36 спратова и 144 метра висине. План да гради кулу свега неколико стотина метара удаљену од пословног центра „Ушће” помрсила је студија високих објеката. Тај документ је све до априла 2014. ограничавао спратност зграда и, да је пре шест година зидао „Делта тауер”, могао је да рачуна само на 50 метара високо здање. Захваљујући пројекту „Београд на води”, због којег је студија укинута, за Мишковића и инвеститоре са градитељским апетитима да се вину у висине више нема препрека.
Док не активира пројекат у Блоку 20, „Делта” гради ново седиште компаније „Делта хаус” у Блоку 19. Пословну зграду вредну 40 милиона евра од 23.000 квадратних метара зида између „Краун плазе” и некадашњих „Генекс апартмана” и она би требало да буде завршена на пролеће следеће године. Започета је у фебруару 2020, пет година после усвајања плана детаљне регулације за тај део Блока 19. Крајем следеће године следи и почетак реконструкције Сава центра. Конгресно здање од око 99.000 квадратних метара град је прошлог месеца продао из трећег покушаја за 17,5 милиона евра, а „Делта” је била једини понуђач.
У новобеоградске блокове Мишковић је стигао пре 17 година, када је прекопута хотела „Хајат” саградио седиште „Делта холдинга”. Царство некретнина 2008. увећао је са још три објекта у непосредној близини. За око 150 милиона евра тада је у пакету купио пословни простор, „Генекс апартмане”, тениску халу, енергану и хотел „Континентал”. У његово реновирање уложио је 40 милиона евра и отворио га као „Краун плазу” крајем 2013. Две године касније седиште холдинга продао је Банци Интеза.
Кад новим пројектом заокружи та два блока, престижни део Новог Београда могао би да буде прекрштен у „Делта” град.