„Пандемија је показала колико је било лоше дозволити тако богатом човеку да не плати шта је дужан”, изјавила је у понедељак америчка конгресменка Рашида Тлаиб, демократкиња која представља једну од најсиромашнијих области у Мичигену.
Човек о коме говори је Џеф Безос, најимућнији појединац на планети, који је за време епидемије вируса увећао банкарски салдо за 72 милијарде долара. Власник „Амазона” сада је „тежак” око 200 милијарди долара, што је више од бруто друштвеног производа чак и неких нафташких земаља. И за остале милијардере, епидемија је златно доба, а и многи други су се упустили у политички и финансијски лов у мутном.
ПОРЕЗ ЈЕ ЗА ГУБИТНИКЕ: Кад је казала да Безос није платио шта је дужан, левичарска конгресменка је мислила на чињеницу да, захваљујући различитим пореским олакшицама, „Амазон” није платио федерални порез две године. Пре избора се сазнало и да председник Доналд Трамп, иако милијардер, десет година није плаћао федералну глобу, као и да је, захваљујући истим законским повластицама, у години кад је победио на изборима и у првој години на власти, уплатио само 750 долара пореза савезној влади коју је предводио. И други политичари са прогресивног крила Демократске странке упозоравају да држава тврди да нема пара да увећа социјалну помоћ за најугроженије током економске и здравствене кризе, али да се великодушно одриче пореза који треба да јој плате људи са „А листе”. И конгресменка Александрија Окасио Кортез твитовала је да јој никад неће ући у главу како влада пита сиромахе одакле паре за бесплатно здравство или школство док Трамп плаћа порез 750 долара а „Амазон” ништа. Нека богаташи плате порез. Одатле паре.
Према подацима швајцарске банке УБС, светски милијардери не памте тако добра времена као ова пандемијска. Док су „обични људи” остајали без посла услед затварања економије, онај чувени „један одсто” са врха пирамиде увећао је иметак за четвртину, па сад располаже са десет билиона долара.
РЕСПИРАТОР ИЗ СЕКС-ШОПА: Како је „Њујорк тајм” јавио у четвртак, британска влада је на хитне набавке маски, респиратора, тестова и других медицинских средстава потрошила 22 милијарде долара, да би се испоставило да је половина од те суме отишла пријатељима утицајних конзервативаца и донаторима владајуће странке. Многе од фирми које су добиле посао никад нису биле у бизнису са медицинском опремом, већ је ту било и модних дизајнера, јувелира и компанија које су избегавале да плате обавезе држави или су кршиле радна права. Заобилазећи процедуре које гарантују транспарентност и јавне набавке, влада Бориса Џонсона је по хитном поступку куповала од компанија које су повезане са торијевцима.
„Рат против ковида” изнедрио је доста „ратних профитера”, па и оних који су дизали џеву да би наштетили политичким противницима. Демократе које владају државом Њујорк тврдиле су да пацијенти умиру јер им савезна влада не помаже. Кад је федерална администрација обезбедила респираторе, испоставило се да овој држави уопште не треба толико респиратора и да и не зна шта ће са њима па је почела да их поклања. Пре неколико дана сазнало се и да је Њујорк потрошио милијарду долара на хитне набавке током епидемије, али да сад хоће да откаже бројне уговоре и поврати трећину тог новца. Постало је јасно да има сасвим довољно опреме, али и да се многе фирме са којима су локални моћници склапали послове никад нису бавиле производњом и увозом медицинских средстава већ су само обећале да могу да испоруче респираторе и маске, а многе то нису учиниле. Градски оци су потписивали уговоре са салонима аутомобила, произвођачима и увозницима обуће па чак и са продавцима секси играчака, све плативши унапред, па сад не могу да извуку новац.
СЕКИРА У МЕД: Ако је у грозничавом одговору на епидемију могао да се окористи и секси-шоп, онда тек не чуди што је вредност „Амазона” порасла као никад раније. Безосова бивша супруга Мекензи Скот, која је после развода и сама постала једна од најимућнијих особа на свету, објавила је пре неколико дана да је у последња четири месеца донирала четири милијарде долара. Иако је објавила да ће поделити у хуманитарне сврхе добар део богатства које јој је припало када се растала од мужа, сасвим је могуће да неће моћи да испуни обећање. Чини се да се њена имовина, као и иметак њеног бившег супруга, толико много и толико брзо увећава да је немогуће ни да га „начне”. Само откако је почела епидемија, вредност деоница у „Амазону” толико је порасла, да се богатство Мекензи Скот, на основу акција у компанији, повећало за 24 милијарде долара, и сад износи 62 милијарде, што је БДП Луксембурга. Ни исписујући чек на милијарду долара сваког месеца, финансијски алхемичари не могу скоро ништа да потроше.