Ове године у Србији ће умрети око 106.000 људи, што је убедљиво највише од Другог светског рата, а родиће се свега 63.000 беба, што је најмањи број новорођенчади у последњих 120 година, суморне су прогнозе демографа.
Најновији подаци Републичког завода за статистику сведоче да је број умрлих у првих десет месеци већи за 2.630 у односу на 2019. годину, а број беба мањи за 1.329 него у истом периоду прошле године. Бројке такође говоре да је у првих девет месеци ове године склопљено свега 17.587 бракова – чак 10.000 мање него у истом периоду прошле године, што значи да ће плач беба у породилиштима следеће године бити још тиши.
Демограф Горан Пенев, који је више од четири деценије био научни сарадник Центра за демографска истраживања Института друштвених наука, подсећа да се више деце у Србији рађало за време балканских ратова, оба светска рата и бомбардовања 1999. године.
– Ове године ћемо имати рекордну вредност негативног природног прираштаја – разлика између умрлих и рођених биће већа од 42.000 становника. У нашој земљи је негативни природни прираштај први пут забележен 1992. и последњих десетак година око 36.500 људи више умре него што се роди беба. Ове године та разлика биће већа за чак 5.000 људи него прошле године, што не треба да чуди ако имамо на уму пандемију короне. Не треба заборавити да смрт коси и оне особе које нису могле на време да добију медицинску помоћ – било због тога што су им одлагане операције или зрачења, или зато што су установе у којима се лече претваране у ковид болнице у којима за њих није било места – упозорава наш саговорник.
Демограф подсећа и да смо почетком пандемије имали малу стопу оболевања и смртности од вируса корона, али већ у летњим месецима дошло је до значајног скока морталитета. Тако је у периоду од јуна до септембра број умрлих био за 13 одсто већи него у три летња месеца прошле године – у јулу је било чак 20 одсто више
преминулих него у јулу прошле године, што је у демографском смислу значајан пораст. Када статитички буду обрађена и последња два месеца 2020. имаћемо још гору слику јер је током новембра више од 750 људи умрло од ковида 19, а од почетка децембра корона је узела око хиљаду живота. То значи да дневно умире 20 одсто људи више него у истом периоду прошле године, наглашава наш саговорник.
– Ове године је склопљено око 10.000 бракова мање него прошле године, што је разумљиво ако имамо на уму забрану окупљања и чињеницу да никоме није до весеља. У Србији је брак важна институција и многи парови се одлучују на родитељство тек када изађу пред матичара, па је логично очекивати да ће број новорођених беба бити значајно мањи него ове године. Многи брачни парови ће одложити родитељство или проширење породице због економске ситуације – неки су већ добили смањење плате, а велики број људи запослених у угоститељству, трговини, туризму, транспорту и сектору личних услуга остаће без посла или су већ добили отказ. Одлазак на рад у иностранство биће под знаком питања, јер ослабљена привреда Европе неће моћи да прима нове раднике. У таквој ситуацији, не размишља се о проширењу породице – закључује наш саговорник.
Иако званична статистика сведочи да је ове године значајно смањен број развода, адвокат Иван Симић упозорава да се овај податак мора посматрати у светлу чињенице да су судови током ванредног стања радили само хитне предмете и насиље у породици, а не и разводе, као и да су многа суђења била одлагана због короне.
– Разводи бракова се нису судили два и по месеца за време ванредног стања, а центар за социјални рад, који се у поступак развода брака укључује сваки пут када постоји малолетно дете, не прима странке, односно родитеље, већ два месеца. Тренутно се чека упутство Министарства рада да ли ће центри моћи да достављају извештај суду без разговора с родитељима који треба да буде обављен у просторијама ове установе – каже адвокат Симић.