Краљево – Најновији извештаји о броју оболелих у једном дану на подручју Краљева говоре да помака ка бољитку има, јер од рекордна 273 новозаражена 9. децембра, протеклих дана их је дневно око 150. Међутим, за забринутост је то што је пре две дана у краљевачкој болници, где се тренутно лечи више од стотину заражених, за 24 сата зарази подлегло чак шест пацијената. Стога је само у овом месецу број преминулих услед заразе 53 од укупно 126 смртних случајева с овог подручја. Нажалост, има Краљевчана који су борбу за живот изгубили и у другим медицинским установама, попут докторке Данијеле Гордић, специјалисте интерне медицине и субспецијалисте пулмологије, која је зарази подлегла у Београду. Смрт ове докторке, која је све док снагу није изгубила под утицајем вируса, радила у ,,црвеној зони” краљевачке болнице, памтиће се и као тужан симбол пожртвовања овдашњег медицинског особља.
– У болничкој ковид амбуланти раде четири екипе пре и четири после подне и да више од тога болница не може да обезбеди јер око стотину запослених свакодневно одсуствује са посла, или су оболели или услед изолације. Прегледе у ковид амбуланти, којих је дневно и до три стотине, успорава и то што располажемо само са једним рендгеном, а сви ти болесници који долазе и на прве и на контролне прегледе морају снимити плућа. Није ни наша кривица што би по неком алгоритму први рендген преглед требало да ради дом здравља, али дом здравља уопште нема тај апарат. Тако да се сва дијагностика ради у болничкој ковид амбуланти. И често технички долази до „искакања”, једноставно опрема не може да издржи па долази и до прекида рада – изјавио је обраћајући се новинарима још почетком овог месеца др Милан Парезановић, начелник Инфективног одељења Опште болнице у Краљеву.
То нам потврђује и др Зоран Мрвић, директор краљевачке болнице, додајући да се гужве испред ковид амбуланти решавају и продуженим радом лекара, који последњих дана раде чак до поноћи, а рендгенске снимке чита шест радиолога уз помоћ три пнеумолога. А када ће бити набавке рендгена било је наше питање, подстакнуто и све учесталијим коментарима грађана такође у смислу питања: ,,Да ли је могуће да тај апарат не може хитно да се набави кад се читаве болнице, такорећи, брже граде и опремају?” Уз то, Краљевчани прст упиру и према ресорном министарству тврдњама ,,да су донатори више задужили краљевачку болницу него поменуто министарство”, мислећи на људе попут Миломира Главчића, који је овој установи даривао готово милион евра купујући већину дијагностичких апарата.
– То није тачно. Нама је из министарства обећан рендген, али још није стигао а једини разлог кашњења су наше нарави и тиме створене компликације у процедури набавке. Ето, сутра одлазим у Београд да би се то некако решило. Није, дакле, о томе да су надлежни „заборавили” Краљево. Ми ћемо, примера ради, до краја ове године добити два савремено опремљена амбулантна возила. Али, чињеница је да за бољу организацију и опремање немамо ни простор. Сада се, ето, показало да би све било другачије да је реализован пројекат још из две хиљадите године о развоју дијагностичког центра где се, примера ради, предвиђало чак шест рендген апарата. Али, од тадашње власти то је било све, пројекат је плаћен, урађен и онда се на томе стало – тврди др Зоран Мрвић, директор болнице ,,Студеница” у Краљеву.