САО ПАУЛО - Хиљаде људи у Бразилу добровољно се пријавило за тестирање вакцина за КОВИД 19, међу којима су лекари уморни од великог броја пацијената или они који су изгубили своје најмилије, надајући се да ће њихово тихо херојство спасити нечије животе.
Денис Абранчес, 47, шеф одељења стоматологије у болници у Сао Паулу, била је први добровољац ван Велике Британије која је примила пробну вакцину „АстраЗенека”.
„Била сам овде сведок многих трагичних смрти пацијената који нису стигли да се опросте од својих рођака. Када су почели тестови са вакцином, придружила сам се одмах”, рекла је Денис за Ројтерс.
Неки, попут Монике Апаресида Цалазанс, бразилске медицинске сестре која је учествовала у тестирању вакцине Синовак, осећали су личну обавезу да дају свој допринос. „Мој брат, који има 47 година, имао је ковид 19”, изјавила је она за агенцију.
Добровољци у тестирању обично не знају да ли примају стварну вакцину или плацебо, што значи да чак и ако су вакцине на крају успешне, можда све време нису били заштићени од болести.
Неки од њих су пријавили да су имали благе нежељене ефекте од имунизације.
„Првих дана након што сам добила вакцину, имала сам неколико симптома , дрхтавицу и бол у телу. Моја ћерка је била очајна. Рекла је, мама, ти си луда, нашта сам ја одговорила, не, луда бих била ако ово не прихватим”, рекла је Антониа Сантос, медицинска сестра која је учествовала у испитивању „АстраЗенеке”.
Највећа земља Латинске Америке постала је главни полигон за испитивање вакцина због размера самог вируса од кога је у Бразилу до сада оболело преко 7,3 милиона људи, а више од 180 000 је преминуло од последица болести.
Поред вакцине „АстраЗенека”, у Бразилу се тестирају вакцине произвођача Џонсон и Џонсон, „Фајзер” и „Бионтек” и кинеска Синовак.
Биомедицински институт Бутантан који спроводи испитивања за Синовак у Бразилу у завршној фази саопштио је у среду да је вакцина испунила праг ефикасности од 50 одсто који је поставио бразилски здравствени регулатор Анвиса.
Иако је председник Бразила Жаир Болсонаро обећао да лично неће примити никакву вакцину против коронавируса, чак и ако је бразилске здравствене власти одобре, многи добровољци су уверени да је имунизација једини начин за окончање ове кризе, наводи агенција, преноси Танјуг.