Глобално утицајна катарска телевизија Ал Џазира на мети је велике шпијунске операције иза које највероватније стоје Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати. То тврде истраживачи канадске фирме „Ситизен лаб”, специјализоване за сајбер безбедност, који су установили да су телефони скоро 40 новинара те мреже хаковани израелским софтвером, пише „Гардијан”.
Катарска телевизија већ дуго је трн у оку аутократским блискоисточним режимима. Када је пре три године Саудијска Арабија уз подршку Уједињених Арапских Емирата, Египта и Бахреина увела кампању бојкота и блокаде Катара, као услов за укидање санкција је, поред прекида сарадње са Ираном, тражено и да Ал Џазира обустави рад.
Канадски стручњаци за дигитални надзор наводе да су против новинара те станице коришћени производи израелске приватне компаније НСО. Иако би такав софтвер требало да употребљавају само државни органи за праћење криминалаца и терориста, до сада је више пута установљено да је коришћен и против новинара, активиста и политичких противника.
Шпијунски вирус се релативно лако инсталира преко апликације „Воцап”, а овај који је употребљаван против новинара Ал Џазире не захтева чак никакву њихову активност попут отварања поруке или клика на неки линк. Довољно је да се на „Воцапу” појави пропуштен позив и софтвер почиње да прати комуникацију, преузима фотографије, укључује микрофон и слично. Откриће „Ситизен лаба” такође руши мит о непробојној сигурности ајфона, јер се показало да су рањиви сви корисници који имају „Еплов” телефон са оперативним системом старијим од „ајоса 14”. Из „Епла” су саопштили да нису проверавали анализу канадских истраживача, али да се из описаног јасно види да иза напада на конкретне особе стоје државе. Поново су позвали кориснике да ажурирају софтвер да би се заштитили.
Канађани су почели истраживање на молбу познатог истраживачког новинара Ал Џазире, Тамера Алмишхала, који је посумњао да му је телефон хакован. Брзо су установили да му ајфон јесте компромитован, а касније су утврдили да је исти случај са 36 личних телефона запослених. На мети су били новинари, уредници, водитељи и продуценти.
Истраживачи имају „средњи степен сигурности” да је 18 телефона праћено за рачун саудијске владе, а 15 за УАЕ. У једном случају су исти телефон пратили и Саудијци и Емираћани, што указује на могућност да су напади били договорени.
Једна од жртава је новинарка Ранија Дриди, која ради у Лондону. Њој је телефон наводно био шест пута хакован од октобра 2019. до јула 2020. Рекла је за „Гардијан” да је запрепашћена открићем да су нападачи годину дана имали приступ њеним фотографијама, снимцима и разговорима.
Она планира да тужи УАЕ, а верује да је била мета због тога што у емисијама често покреће осетљиве теме као што су женска права и што је у блиској вези са једним истакнутим критичарем Ријада и Абу Дабија.
Једна водитељка Ал Џазире је већ тужила Саудијску Арабију и УАЕ у САД почетком месеца. Либанка Гада Оујес тврди да јој је телефон хакован да би је ућуткали и застрашили јер стално критички извештава о саудијском принцу, де факто лидеру Мухамеду бин Салману.
Такође прати случај убиства саудијског дисидента Џамала Хашогија, из којег, према сумњама многих, стоји Бин Салман. И њен ајфон је компромитован израелским софтвером преко „Воцапа”. Украдене су јој фотографије које су после испливале у јавност, неке монтиране тако да изгледа као да је гола.
Она је у тужби навела да је очито реч о координираном покушају Саудијске Арабије, УАЕ и њихових америчких сарадника да ућуткају критичаре. Тужила је и једну Американку која је са свог твитер налога делила фотографије са другим просаудијским налозима.
Либанска новинарка била је у групи од више од сто новинара, академика и активиста за људска права које је „Воцап” прошле године обавестио да су њихови телефони хаковани шпијунским софтвером.
„Воцап” је због тога тужио НСО. Међу прислушкиванима је био и један Канађанин, пријатељ Џамала Хашогија. Сумња се да је то послужило за праћење саудијског дисидента пре него што је убијен у октобру 2018.
Израелска фирма је раније рекла да продаје софтвер после детаљне провере само земљама за које установи да ће га користити против криминалаца и терориста. Такође тврди да истражује злоупотребе на које јој други скрену пажњу.