Процењује се да је на рачуне више од 5.000 акционара највећег аранђеловачког предузећа уплаћено око 54 милиона евра. Пре двадесет година, одлуком Министарства за власничку трансформацију Републике Србије, прихваћен је програм продаје ДП „Књаз Милош” и тада је отпочео упис бесплатних акција у првом кругу својинске трансформације.
„Златна грозница” годинама је тресла Аранђеловац, све до краја 2004, када је „Књаз Милош” преузео инвестициони фонд ФПП „Балкан лимитид”, регистрован на Кајманским острвима. Нови власници откупили су више од 58 одсто акција, уз понуђену највећу цену у другој понуди од 23.000 динара по акцији. У знак добродошлице, нови власник је сваком од 1.713 радника исплатио по 1.000 евра у бруто износу.
Процењује се да су на рачуне више од 5.000 акционара широм Србије и Црне Горе уплаћена више од 54 милиона евра. Преко ноћи, радници „Књаза” и остали акционари постали су милионери.
Највећа јагма владала је за куповину станова у Београду и Новом Саду, апартмана и викендица на Копаонику, Златибору и црногорском приморју, затим луксузних аутомобила, беле технике и друге потрошне робе. Како су милиони дошли, још брже су „нестали”. На прсте једне руке се могу избројати „минералци” који су новац уложили у отварање сопствених фирми. Пропуштена је велика шанса да се милиони евра уложе у оснивање малих и средњих предузећа. Чини се да су најпаметнија улагања имали земљорадници који су имали срећу да добију обвезнице „Књаза”, а њих је било више од 200. Многи су купили нове тракторе и другу механизацију.
Осим радника и пензионера „Књаза”, бесплатне акције могли су да добију и запослени у државним службама, просвети, здравству и осигурани пољопривредници. Сви су искористили „благодети социјализма” и зарадили лепе паре од продатих акција. Занимљиво је истаћи да 134 власника нису хтела да продају своје акције ФПП „Балкан лимитид” и у своје џепове ставе више од седам милиона динара. Стотинак радника „Књаза” остало је без акција и пара својом немарношћу. Тако је један шофер био лењ да замени личну карту и изгубио 2,5 милиона динара.
Евро-грозница је дошла и прошла. У Аранђеловцу се и данас тешко живи. Од некадашње 23 успешне фирме, добро послују њих неколико, док су остале отишле у стечај.