Разлике у националним правима у великој мери одвраћају пословне људе од уласка у међународне пословне трансакције и зато је за правну сигурност неопходна унификација права. То је једна од главних порука Копаоничке школе природног права „Слободан Перовић”, која је одржана протекле недеље у форми онлајн међународне конференције са више од две стотине учесника.
Председница Школе, др Јелена С. Перовић Вујачић, професор Економског факултета у Београду, истакла је да унификовано право не познаје националне границе.
– Унификација значи поступак изједначавања правних норми путем кога се стварају јединствена правна правила. Изузетно је значајна за остварење правне сигурности, нарочито кад је реч о међународним уговорним, привредним и пословним односима. Страх од страног права и његово неразумевање чине посебно отежавајући фактор у одвијању међународних послова. Искуства показују да се за наше компаније уговарање непознатог страног права, посебно оног које долази из англосаксонске правне фамилије, показало као један од основних узрока губитка бројних спорова пред међународним арбитражама – истиче др Јелена Перовић.
Због тога су изузетно значајне међународне конвенције, помоћу којих је могуће створити унификовано право и превазићи велики број проблема до којих долази у свакодневној пракси, нарочито када је реч о међународној трговини. Професорка је посебно говорила о Бечкој конвенцији о међународној продаји, која се примењује већ четири деценије, упоређујући њене одредбе са српским Законом о облигационим односима.
– За све државе потписнице међународних конвенција важе јединствена правила у области на коју се конвенција односи. Ипак, за успешну унификацију, није довољно сâмо усвајање међународних конвенција. Да би се остварила правна сигурност, неопходно је да се те конвенције правилно примењују. Ако примена међународних конвенција зависи од произвољне оцене националних судова, ако је једна ратификована међународна конвенција час право, а час антиправо, ако судови нису упознати са њеним решењима, а некад ни са самим њеним постојањем, онда је начело правне сигурности озбиљно угрожено – рекла је др Перовић на секцији школе која је посвећена међународним привредним уговорима и арбитражама.
Ове године традиционални скуп који окупља велики број правника није одржан на Копаонику, али је школа ипак успела да путем интернет платформе окупи професоре и студенте права, судије, тужиоце, адвокате и правнике из целог региона и неколико земаља Европе и света. Радило се на шест линкова који су водили до шест катедри у оквиру „хексагона природног права” који обухвата право на живот, право на слободу, право на имовину, право на интелектуалну творевину, право на правду и право на правну државу.
Многи од њих говорили су и новим околностима у правним пословима и кривичном праву, који су настали услед светске пандемије вируса корона и нових услова живота, рада и пословања.