ПОДГОРИЦА - Државна изборна комисија одбила је да верификује мандат новој посланици владајуће коалиције чиме је доведено у питање усвајање измена Закона о слободи вероисповести којима се оштро противи бивша власт и због којих је данас велики број грађана протестовао испред зграде Скупштине. Након што је објављена одлука ДИК-а грађани који су се око 17 сати поново данас окупили испред зграде парламента су почели да се разилазе.
ДИК је одбио да верификује мандат Суади Зороњић која је изабрана са листе „Црно на бијело”, након што је Скупштина данас обавестила да је Филип Аџић из исте коалиције поднео оставку, објавили су подгорички портали, преноси Бета.
Ово је први пут да ДИК одбија да верификује мандат неком од посланика. Тиме се доводи у питање гласање за измене Закона о слободи вероисповијести. Коначну одлуку требало би да донесе Уставни суд.
Побједа је објавила позивајући се на извор из ДИК-а да су разлози одбијања верификовања мандата Суади Зороњић, то што је парламент поступио супротно закону, односно што није било кворума приликом почетка седнице.
Скупштина Црне Горе почела је седницу на којој би требало да се расправља о изменама Закона о слободи вероисповијести.
Након што је објављена одлука ДИК-а грађани који су се око 17 сати поново данас окупили испред зграде парламента су почели да се разилазе. Њима се обратио бивши председник Владе и потпредседник ДПС-а Душко Марковић који је казао да вечерас неће бити одржана седница Скупштине и замолио их да се разиђу.
„Хвала на стрпљењу, патриотизму и љубави за Црну Гору. Ми смо посланици и бићемо овде док се не угасе светла. ДИК није прихватила верификацију новог мандата па немају већину. Молим вас да сада пођете кући. Брзо ће и ступити на снагу забрана због епидемиолошких мера”, ;истакао је Марковић.
Раније данас велики број грађана протестовао је испред парламента Црне Горе у знак протеста против најављених измена Закона о слободи вероисповести. Они су се разишли око 14 сати али се неколико стотина вратило и поново се окупило око 17 сати.
Изменама закона укидају се чланови који су били спорни Српској православној цркви и због којих су организоване вишемесечне литије. Најављено је да ће бити усвојене до краја године.
Измене Закона елиминишу све чланове који се тичу промене статуса имовине и она остаје у поседу Српске православне цркве (СПЦ).
Уколико држава жели да ту имовину евидентира као своју, може да покрене парнични судски процес.
Укинута је могућност да се имовински спорови државе и цркве решавају у управном поступку.
Новим изменама Закона је укинута и одредба из претходног, да се верска заједница мора регистровати, што је такође била једна од тачака којој се СПЦ жестоко опирала.
Опозиционе странке, управо оне које су биле власт када је усвајан Закон о слободи вероисповести, оштро критикују измене и допуне истог Закона које је усвојила садашња Влада карактеришући их антидржавним и донесеним у интересу СПЦ.
Законом о слободи вероисповести који је 27. децембра 2019. изгласала тадашња власт Демократске партије социјалиста (ДПС), предвиђено је било да верски објекти и земљиште који су били имовина Црне Горе до 1918. године, а за које не постоје докази верских заједница о праву својине, прелазе у државну својину. Томе се СПЦ оштро противила и због тога организовала вишемесечне литије.