Суботица – Последња премијера позоришта „Костолањи Деже” у овој години је дело из области класичне драмске литературе – „Три сестре” Антона Чехова. Редитељ Золтан Пушкаш објашњава да је у договору са Андрашом Урбаном, директором театра, желео да ураде комедију. Зато представа, која ће премијерно бити изведена вечерас од 19 сати, доноси једно другачије читање Чехова.
– Желео сам да поставимо комад који ће допринети и репертоарски, али и читавом ансамблу бити прилика за један нови професионални изазов. Представа у којој ће применити глумачке алате које су давно користили. Отуда избор Чехова, јер није карактеристично за позориште „Костолањи” да игра комад који је у тој мери оријентисан на текст. Осим тога, он је и прилично статичан. Код Чехова је већином као и у животу, тема иста: седимо, чекамо, не радимо ништа – објашњава Пушкаш идеју са којом је кренуо у режирање комада.
Ирину, Машу и Олгу играју глумци Давид Бубош, Борис Кучов и Габор Месарош, међутим, редитељ Золтан Пушкаш каже да је са драматургом Корнелијом Голи желео да користи и друга Чеховљева дела а не само текст из „Три сестре”.
– Није лако прићи Чехову, бавити се њиме, он има снажну структуру текста, језик и стил који не дозвољавају додавање другог текста. Са драматургом Корнелијом Голи дошли смо до решења како да уобличимо и како да проговоримо и о другом, а не само о три сестре. Такође и како да решимо сусрет текста који је Корнелија писала са Чеховљевим текстом – каже Пушкаш.
Део драмског текста је и аутобиографски и представља редитељеве доживљаје и размишљања.
– Нисмо желели директно и непосредно да се бавимо хомосексуализмом, сексуалном оријентацијом, јер не желимо никога да оптерећујемо причом о проблемима ове популације. Циљ нам је био да пронађеmо оно што је заједничко свим људима без обзира на њихово сексуално опредељење. Како се припремала представа, показало се да сви говоримо о истом, да имамо исте бриге, да смо сви исти – објашњава Пушкаш.
– Ово је несвакидашња, узбудљива представа – каже глумац Борис Кучов.
– Чехов је био ватрено крштење, бавимо се питањима душе, а централна тема комада је питање полног идентитета и прихватања. Ликови не пребацују своје проблеме на друштво и не очекују од њега решења, већ се кроз лично искуство и монолог обраћају публици и покушавају на тај начин да комуницирају – додаје Кучов.
Помоћник редитеља је Жофиа Серда, композитори музике су Ервин Ереш и Давид Клем, док је редитељ Пушкаш осмислио костиме и сценографију, а плакат је урадила Викторија Кресанко.