Турски парламент је усвојио закон којим се заоштрава контрола рада удружења и фондација које се боре за заштиту људских права и слобода. Од тога неће бити изузете ни познате међународне групе укључујући и Амнести интернешенел, што је изазвало забринутост у тим организацијама и опозиционим партијама у Турској које су најавиле да ће затражити помоћ Уставног суда.
„Ми ћемо упутити захтев Уставном суду да укине рестрикције које ограничавају слободе грађана. Циљ тог закона је да се ућуткају НВО. Ми не можемо да прихватимо импровизоване одлуке Министарства унутрашњих послова да поставља принудну управу тим групама без претходне судске пресуде”, изјавио је представник за медије водеће опозиционе Републиканске народне партије Фаик Озтурк.
Пре спорне одлуке парламента, седам организација цивилног друштва је упозорило да се у „Турској оптужбе за тероризам изричу олако и произвољно и да се њихови чланови понекад хапсе пре него што су осуђени”. Влада се на тај начин у ствари обрачунава са онима који јој не аплаудирају, истичу у тим групама. Фондације ће бити редовно контролисане и министарство ће моћи да забрани њихове активности ако процени да су уперене против државе.
Према новом закону за НВО су предвиђене и ригорозне новчане казне – до 200.000 лира (26.000 долара). До сада су биле симболичне – 700 лира. Како се страхује, то би могло да доведе до гашења многих удружења грађана која се боре за људска права и слободе, пошто неће моћи да преживе тако високе глобе.
Готово у исто време на проблем са квалификацијом тероризма у Турској је указао и Европски суд за људска права у Стразбуру који је позвао Анкару да одмах ослободи политичара Селахатина Демирташа, бившег лидера Демократске народне партије, који је осумњичен да „подржава курдске терористе”, припаднике Радничке партије Курдистана (ПКК) који се боре за аутономију. Он је у затвору од краја 2016. године. Под истом сумњом имунитет је укинут и дванаесторици посланика његове странке.
„Тако дуго затварање Демирташа пре суђења шаље опасну поруку целој популацији у Турској и то ограничава демократску дебату у земљи. То крши његова основна права. Ми позивамо Турску да га одмах ослободи”, истакнуто је у Стразбуру.
Ово није први пут да Европски суд тражи ослобађање тог политичара који се на јавним скуповима своје странке залагао за „решење курдског проблема за преговарачким столом”. У тужилаштву су то, међутим, окарактерисали као „ширење терористичке пропаганде” које је довело до крвопролића и он се нашао у казамату.
Турска сигурно неће прихватити овај захтев Стразбура пошто се то доживљава као мешање у унутрашња питања земље. „Европски суд не може да одлучује у име наших судова. То је политичка одлука Стразбура”, каже председник Тајип Ердоган. Он оптужује западне земље да имају двоструке стандарде: на речима су за борбу против терориста, а у пракси их често подржавају. У Анкари се овим поводом могу чути и захтеви да се стави катанац на прокурдску Демократску народну партију која се са десет одсто гласова изборила за место у парламенту.
У водећој опозиционој Републиканској народној партији сматрају да одлуку Европског суда за људска права треба одмах спровести и ослободити Демирташа. „Уколико влада то не уради, онда ће још више изоловати Турску од савременог света”, истиче представник за медије те странке Кемал Киличдароглу.
На овај проблем је почетком месеца указао и Булент Аринч, бивши председник турског парламента, један од оснивача владајуће Партије правде и развоја и све доскора блиски сарадник председника Ердогана. Он је критиковао власти што годинама у казамату држе Демирташа без конкретних доказа.
„Ту оптужницу не би написало ни дете. Ја сам запрепашћен, не могу се докази против некога темељити само на сумњама”, изјавио је Аринч и поручио свом партијском другу Ердогану – збогом.