„Мојој пријатељици која нема пара искључили су струју у локалу пре пет година. Од тада јој, међутим, и даље сваког месеца долази рачун на 1.200 динара за такозвану ангажовану снагу. На тај износ јој се због неплаћања зарачунава и камата. Дакле, нема струју, не ради, а наплаћују јој непостојећу ангажовану снагу. Локал не може да прода управо због великих дугова за струју”, пише у свом коментару на сајту читалац „Политике” П. М.
Упитани о чему се ради и да ли ангажована снага мора да се плаћа били у мраку или не, мр Жељко Марковић, доскорашњи директор у ЕПС-у, сада консултант за енергетику у „Дилојиту”, каже да ангажована снага представља тарифни елемент на основу кога се обезбеђује приход оператора дистрибутивног система, и представља закуп капацитета прикључка.
– То практично значи да ако неко плаћа 11 киловата ангажоване снаге, он у ствари закупљује тај капацитет и ту снагу једновремено може „повући” из електродистрибутивног система. На основу тога је и технички димензионисан прикључак тог потрошача. Купац има право избора у складу са својим потребама, то јест колики му је капацитет потребан – објашњава наш саговорник.
Врло често, истиче, будући купци при избору снаге прикључка не воде довољно рачуна, па углавном бирају већу снагу прикључка, иако им реално то није потребно, не размишљајући да ће сваког месеца плаћати и накнаду која одговара тој снази.
– Овај тарифни елемент није у вези са потрошњом електричне енергије, већ је фиксан и плаћа се било да трошите или не трошите електричну енергију. Купац којем је искључена електрична енергија и даље је купац, тј. има прикључак на електродистрибутивни систем, тако да ће му се, без обзира на то да ли троши или не троши електричну енергију, сви елементи рачуна који не зависе од потрошње, већ су фиксни, и даље обрачунавати и испостављати му се на наплату кроз рачун – истиче Марковић.