Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је Република Српска одраз вишевековне идеје и тежње српског народа да живи слободно у својој држави и да је њеним проглашењем 9. јануара 1992. заустављено континуирано урушавање српске националне идеје.
Додик је агенцији Срна поводом Дана Републике Српске рекао да је она 9. јануара 1992. само добила име, а да је са ове дистанце „јасно да је потреба за њом и борба за њу почела још у 15. веку, доласком Турака на ове просторе”, преносе бањалучке Независне новине.
„Република Српска је 9. јануара 1992. само добила име, али она је наш одговор за сва страдања, понижења и омаловажавања којима су нас као народ излагали стотинама година, покушавајући да затру нашу националну и верску свест, што су покушали и 90-их година прошлог века. Зато је РС најсјајнији бисер српске историје, јер ништа се тако дуго, тако мучно и уз толике жртве није стварало”, казао је Додик, ;лидер владајуће странке у РС.
Додао је да је проглашењем РС „заустављено континуирано урушавање српске националне идеје” које је, како је навео, присутно на простору Балкана од доласка Турака, преко Аустроугара и власти комуниста до данас.
Додик је рекао да су се за Републику Српску „дизали херцеговачки устанци”, да су за њу „људи гинули у балканским и у два светска рата” и да су „у њеним темељима и жртве Доње Градине, Пребиловаца, Гаравице, Брода на Дрини и бројних мање или више знаних стратишта”.
У Републици Српској се 9. јануар обележава као дан тог ентитета БиХ, јер је тог датума 1992. године тадашња Скупштина српског народа у Босни и Херцеговини усвојила Декларацију о проглашењу Републике српског народа Босне и Херцеговине.
Уставни суд БиХ је 2016. године је донео одлуку према којој је обележавање 9. јануара као дана Републике Српске неуставно, јер је дискриминишуће у односу на њене грађане који нису Срби.
Одлуком је наложено брисање спорних одредаба Закона о празницима Републике Српске. Њене власти су потом усвојиле Закон о Дану Републике Српске да би, како је тада речено, имплементирале одлуку Уставног суда БиХ.
Међутим, у Закону је 9. јануар потврђен као Дан Републике Српске, али је наведено да се „обележава и празнује као секуларни празник” и да „нема обавезујући карактер”.
Као основ за доношење Закона о Дану Републике Српске, властима је послужио референдум у септембру 2016. године, на којем се више од 99 одсто изашлих грађана Републике Српске изјаснило да 9. јануар треба да се обележава и слави као Дан РС.
Уставни суд БиХ је забранио спровођење референдума, а потом и поништио његов резултат, преноси Бета.
Додик је агенцији Срна рекао да расправе када је настала Република Српска и „укључивање Уставног суда БиХ у ту причу” види као „јед оних који се не мире што је уопште створена, јер су отворили полемику о толико очигледним и необоривим чињеницама”.
„Одлука Уставног суда БиХ не може да промени историју нити може да утиче на осећања људи у Републици Српској. Уставни суд БиХ није институција где би ми требало да тражимо дозволу шта и када да славимо. Ми своје празнике поштујемо, не зато што је тако прописао закон, већ зато што је то дан у којем су испуњене наше вишевековне жеље да живимо слободно и на своме, не угрожавајући било кога”, казао је Додик.
Навео је да позиви на процесуирање оних који славе Дан Републике Српске „нису ништа друго него покушај свођења Срба на положај од 15. века до 9. јануара 1992. године” и додао да „точак историје не може да се врати”.