Победио је у бици, али не и у рату. Суд у Лондону у понедељак је забранио Великој Британији да Џулијана Асанжа (49) изручи Америци, али је аустралијски новинар, активиста и програмер остао у затвору.
Чека америчку жалбу на пресуду британског суда, а после може да очекује нов процес, током којег ће тужиоци захтевати да остане у притвору. Чак и да добије још један судски спор у Лондону, Асанж и даље може бити изручен једним потписом британског министра унутрашњих послова. У САД би био стрпан у затвор с најгорим криминалцима, а ако би био осуђен по свих 18 тачака оптужнице, добио би 175 година робије.
Научио је да хакује као тинејџер. Студирао је математику и физику у Мелбурну, али је напустио факултет. Покренуо је сајт за објављивање поверљивих информација које су владе широм света хтеле да сакрију, а које су достављали узбуњивачи или хакери. Због „Викиликса” је стекао светску славу, али и набацио себи беду на врат, посебно кад је 2010. објавио материјал који му је доставила аналитичарка Пентагона Челси Менинг.
На „Викиликсу” се појавило пола милиона докумената, укључујући снимке америчких војника док убијају ирачке цивиле и војне и дипломатске депеше и друга тајна документа. Било је то највеће „цурење” поверљивих информација у америчкој историји и на видело су изашли злочини у рату против терора и стварни ставови Стејт департмента о страним владама. Иако је Асанж само објавио истините информације од узбуњивача, што раде и многи амерички новинари, у САД је почело да се о њему говори као о „терористи”.
Живео је у Лондону и био ухапшен по шведској оптужници за силовање и друге сексуалне нападе, које је негирао. Како је пуштен уз кауцију, сакрио се у еквадорској амбасади 2012, која је постала његов дом у наредних седам година. После доласка проамеричких власти у Еквадору, 2019. је избачен на улицу и предат британским властима. Одслужио је једногодишњу казну због кршења правила условног пуштања на слободу, али је остао иза решетака због америчке оптужнице.
У амбасади су га посећивале славне личности попут Памеле Андерсон и Лејди Гаге, скрећући пажњу јавности да је седам година у четири зида оставило последице на Асанжово здравље. Његови противници су се наслађивали сазнањем да је за време боравка у амбасади направио двоје деце јер је, по њима, то доказивало да није угрожен као што се представља. Партнерка с којом је добио двојицу синова тражила је да га Трамп помилује. Асанж има и одраслог сина у Аустралији, причао је и о детету у Француској, мада медији спекулишу и о другим потомцима.
Док га једни представљају као мученика који страда на правди бога, други урушавају његов углед цитирајући дипломате које су се жалиле да је Асанж имао „лошу хигијену”, да се понашао као „размажено дериште” и третирао особље у амбасади као послугу, очекујући да чисте измет његове мачке. Новинари који су сарађивали с њим потврђују да је „егоманијак”, али и подсећају да то још није кажњиво америчким законима.