Уклањање десетина кубика отпада из Потпећком језеру почиње данас. Радови су поверени ЈВП „Србијаводе” и ЈП „Електропривреда Србије”, а према проценама радови ће трајати од 20 до 30 дана.
Проблем загађења ове хидроакумулације траје деценијама, а стање се погоршало крајем децембра, када је Лим с успутних депонија донео огромне количине отпада, који је отежао и рад хидроелектране на овом језеру.
– Све што извадимо из воде биће транспортовано на регионалну депонију „Дубоко” у Ужицу у складу с прописима о заштити животне средине – изјавио је Горан Пузовић, генерални директор „Србијавода”, прецизирајући да је санирање Потпећког језера договорено на састанку одржаном 5. јануара, који је иницирало Министарство заштите животне.
У акцију чишћења и транспорта укључена су два велика багера са специјалним кашикама за вађење материјала попут ПЕТ амбалаже, два камиона с грајферима (хватачима) за вађење дрвне масе и крупног отпада, четири камиона запремине од 100 кубика за транспорт отпада до депоније, два специјализована шумарска камиона за транспорт дрвне масе до локалне депоније, два чамца реморкера који треба да погурају отпадну масу уз акумулацију као и један помоћни чамац за чишћење „џепова” у увалама.
Процењује се да река Лим с депонија на подручју пет општина у Црној Гори донесе у Потпећ око 40.000 кубика плутајућег отпада. Велики проблем прави и депонија „Стањевина” у Пријепољу, која је затворена, али није санирана.
Како кажу стручњаци, половина отпада потоне и на тај начин контаминира потпећку долину, док остатак плута и омета рад Хидроелектране „Потпећ”.