Због пандемије коронавируса, 61 одсто руководилаца у компанијама сада се концентрише на трансформацију пословања, што је двоструко више него у периоду пре пандемије, показује истраживање Дилојта.
Због до сада незапамћених поремећаја које је изазвала пандемија коронавируса , компаније уводе радикално нове начине рада и пословања, што у фокус ставља питања у области људских ресурса. Руководиоци су фокусирани на реструктурирање пословања кроз оптимизацију људских ресурса и осмишљавање рада које се базира на снагама и предностима запослених.
Компаније мењају своје стратегије: више не развијају планове за познате сценарије, већ припремају стратегије у чијем су фокусу људи, а које компанијама омогућују боље прилагођавање тренутним околностима.

У истраживању је учествовало више од 3.600 руководилаца у 96 земаља, а Дилојтов извештај о глобалним трендовима у области људских ресурса за 2021. годину обухватио је одговоре више од 1.200 руководилаца и чланова управних одбора и других руководећих функција.
Извештај показује да су људски ресурси у центру пажње руководилаца у променама ставова о спремности организације а 17 одсто руководилаца рекло је да ће се њихове компаније у будућности фокусирати на припрему планова за неизвесне догађаје са великим последицама, у односу на само шест одсто који су дали исти одговор пре пандемије.
Скоро половина (47 одсто) руководилаца кажу да њихове компаније намеравају да се усредсреде на више сценарија, што је значајан пораст у односу на 23 одсто у периоду пре пандемије.
Да би се ефективно суочили са неколико могућих будућих сценарија и неизвесних догађаја, сагледавање питања запослених у реалном времену постаје све важније.
Међутим, најважнији фактор у припреми те спремности јесте ослобађање потенцијала запослених фокусирањем на њихове вештине и способности.
Скоро три четвртине (72 одсто) руководилаца навело је „способност људи да се прилагоде, преквалификују и преузму нове улоге” као приоритет за боље сналажење у будућим поремећајима.
Међутим, само 17 одсто ових руководилаца изјавило је да је њихова организација „врло спремна” да се прилагоди и преквалификује запослене да преузму нове улоге, што указује на значајан јаз између приоритета руководилаца и начина на који њихове организације подржавају развој запослених.
„Питања људских ресурса више нису ограничена само на сектор за људске ресурсе. Када се суоче са поремећајима, компаније напредују или пропадају због способности запослених као што су сарадња, креативност, расуђивање и флексибилност. Јасно је да су питања запослених и људи уопште главни приоритети за извршне директоре и руководиоце управних тела”, каже руководилац у сектору за консалтинг Иван Стефановић.
Током пандемије, компаније су искористиле тимске структуре како би осигурале већу прилагодљивост, што им омогућава да лакше преброде непредвидиву годину.
Лидери све више препознају вредност „супертимова”, односно комбинацију људи и технологије, створених да искористе њихове комплементарне способности и остваре циљеве брзином и у размерама које иначе не би биле могуће.
У овогодишњој анкети руководиоци су констатовали да није неопходно одлучивати о употреби технологије или ангажовању људи, већ о њиховом партнерству.
Три најважнија фактора за трансформацију пословања били су организациона култура (45 одсто), способност радне снаге (41 одсто) и технологија (35 одсто), који морају заједно да раде како би организација саставила ефективне супертимове.
Како је наведено у саопштењу, у будућности ће напредовати руководиоци који се холистички посвете људима и успоставе систем доношења пословних одлука на основу људских потенцијала.