Ова година биће једна од значајнијих за Девету гимназију „Михаило Петровић Алас”. Зграда образовне установе у Булевару маршала Толбухина 41 биће потпуно реконструисана, а поред обимнијих радова на самом здању добиће и додатних 1.900 квадратних метара простора. За њену обнову Секретаријат за образовање и дечју заштиту издвојио је око 50.000.000 динара.
Како наводе у секретаријату, очекује се да ће радови почети крајем школске године, највероватније у мају, а рок за обнову новобеоградске образовне установе биће око 12 месеци. Ђаци ће за то време бити пресељени у околне основне школе да би без ометања могли да присуствују настави. У школи са нестрпљењем ишчекују мајсторе.
– Очекује нас озбиљан посао. Проширење простора и доградња су најзначајнији радови, али осим тога двориште ће бити потпуно сређено, радиће се фасада, добићемо нов намештај, лифт и тоалете за особе са инвалидитетом у згради школе. Променио се програм наставе и учења, уведени су нови предмети, а и начин реализације часова, па је школа постала „тесна”. У гимназијама се разреди деле на групе, а уписана су и још два специјализована одељења – информатичко и историјско-географско. Зато нам је простор неопходан – истиче Татјана Шуковић, директорка Девете гимназије, и додаје да од њеног оснивања 1961. године није било значајнијих радова.
На постојећи објекат биће надзидан додатни простор, а на месту где зграда тренутно има само приземље биће урађен још један спрат. У продужетку објекта биће дограђено једно школско крило. Овај нови блок који ће нићи у дворишту куће знања на Новом Београду имаће неколико нових учионица потпуно опремљених најсавременијим училима.
И фискултурна сала претрпеће озбиљне промене. Реновирање од пода до плафона само је једна од ставки. Сала ће бити проширена, а добиће простор за справе за вежбање и једну мању гимнастичку салу.
Поред реконструкције екстеријера, гимназија ће добити и комплетно нов намештај. Школа ће, према речима директорке Шуковић, бити урађена по свим европским стандардима, па ће у складу са тим бити опремљен и њен ентеријер. Нова учила и наставна средства стићи ће захваљујући учешћима на различитим пројектима.
Девета гимназија тренутно има 1.100 ученика. Настава се у нормалним околностима одвија у две смене. Сваке године школа уписује три одељења друштвено-језичког смера и пет природно-математичког смера.
Прва генерација Девете гимназије „Михаило Петровић Алас” уписана је 1961. године, а школске 1963/64. настава је пресељена у зграду у којој се и данас одвија.
Улагање у школе и у 2021. години
Секретаријат за образовање и дечју заштиту и у овој години међу приоритетима има инвестициона улагања у сређивање основних и средњих школа, изјавио је градски секретар за образовање и дечју заштиту Славко Гак.
– Најзначајнији радови биће у Деветој гимназији, а мајстори ће се уселити и у Машинску школу у Раковици, „Техноарт” и неколико основних школа – рекао је Гак.
Буџет за обнову Машинске школе износи 34.000.000 динара, док је за „Техноарт” издвојено 15.000.000. Ту су и осмолетке за чију обнову је секретаријат већ обезбедио средства – ОШ „Бановић Страхиња” 30.000.000 динара, ОШ „Марко Орешковић” 25.000.000, ОШ „Јанко Веселиновић” око 19.000.000 и ОШ „Радојка Лакић” 14.000.000.
Гак је истакао да је једна од најважнијих инвестиција ове године комплетна реконструкција Земунске гимназије, која је започета прошле године, а која ће задржати свој аутентични изглед, с обзиром на то да се радови изводе у сарадњи са Заводом за заштиту споменика.
Само у току лета секретаријат је за неколико активних градилишта у школама у Београду издвојио око 150.000.000 динара па је тако Грађевинска школа добила нову фасаду, кров и столарију, у Дванаестој гимназији и Економској школи у Земуну реконструисане су фискултурне сале и тако даље.