Панчево – Након завршене истраге, Више јавно тужлаштво у Панчеву, подигло је оптужницу против четири особе због злоупотребе службеног положаја у саизвршилаштву и помагању, којим је Апотекарска установа „Апотека Панчево” у периоду од 2012. до 2015. године оштећена за 13, 2 милиона динара, саопштено је за „Политику” из тужилаштва.
Оптужницом се Б. М. из Београда, тада директорки апотеке и Д. С., као помоћнику директора за економске послове, ставља на терет да су прекорачењем овлашћења и искоришћавањем свог службеног положаја прибавили себи и другим физичким и правним лицима имовинску корист у укупном износу од 13.234.417 динара, наводи се у оптужници.
Тужилаштво је као помагаче, оптужницом обухватио оца окривљеног Д. С., окривљеног Љ. С., као власника и директора привредног друштва ДОО „Интерпро” из Пожаревца и окривљеног М. А., као директора привредног друштва ДОО „Арс тонус” из Београда. Оптужница за злоупотребе тренутно је у поступку испитивања, те још није потврђена, саопштило је Више јавно тужилаштво у Панчеву.
У другом предмету, Више јавно тужилаштво у Панчеву још 2017. године донело је наредбу о спровођењу истраге против Б. М. због сумње да је извршила кривично дело злоупотреба службеног положаја и ставило јој на терет да је од 2013. до 2015 године, као директор установе прибавила имовинску корист привредном друштву „Велефарм Холдинг” из Београда у стечају у укупном износу од 108.575.294 динара, колико износи штета нанета Апотеци „Панчево”. „Током истраге која је у току саслушана је осумњичена, испитано је више десетина сведока и обављена су одговарајућа вештачења, саопштило је тужилаштво.
У међувремену Апотекарска установа „Апотека Панчево” и званично више не постоји на основу одлуке о укидању и ликвидацији, коју је усвојила Скупштина града Панчева. Ова установа примарне здравствене заштите пет година је у блокади са закатанченим објектима и дугом од 403.027.420,75 динара, према подацима Принудне наплате НБС. Граду као оснивачу и по судској пресуди Привредног суда у Панчеву, запало је да намири највећег повериоца који потражују 327.161.140,39 динара и назначени износ ће исплаћивати у ратама до 31. цецембра 2022. године.
У једном тренутку град је показао вољу да помогне, али се испоставило да не сме да надокнађује дугове за лекове, за које је Фонд за здравствено осигурање већ дао 80 одсто новца, који је ненаменски утрошен. Повериоци су онда закуцали на врата, рачун апотеке је завршио у блокади 31. децембра 2015. године, а читав случај доспео у руке истражних органа.
Уследила је оставка директорке, која није саставила ни осам месеци на челу установе, као и челних људи Управног и чланова из редова запослених у Надзорном одбору. Након више протеста, део радника је прихватио да као технолошки вишак оде на биро за запошљавање уз минималну законску отпремнину, а најгоре су прошли они са такозваним неуговореним зарадама преко фонда, који су плате зарађивали на тржишту. Своју горку пилулу прогутали су и неки добављачи, највише панчевачки, доспевши до финансијског колапса у немогућности да наплате своја потраживања. Проблем је превазишао и менаџмент апотеке и градске власти, па се попео на виши ниво до ресорног и Министрства финансија, у потрази за пословном консолидацијом или ликвидацијом апотекарске установе.