Лондон намерава да, након мера које је преузео Вашингтон, пооштри закон о увозу робе, заузимајући тако оштрији став према Пекингу због критика међународне заједнице о кршењима људских права у Кини. Британска влада овим потезом реагује на тврдње о присилном раду који се наводно спроводи у кинеској провинцији Синђијанг у којој живи око 12 милиона ујгурских муслимана. Мере ће, како сазнаје острвска штампа, подразумевати спречавање да роба коју производе људи који се налазе у такозваним логорима, где су присиљени на рад, доспе на тржиште Велике Британије. „Ројтерс” јавља да британска влада разматра да уведе веће новчане казне компанијама које крше законске одредбе и уједно уведе нове критеријуме који обавезују фирме да гарантују да нико у ланцу снабдевања није укључио и производе настале модерним ропством, тачније, да није куповао производе који су настали у овим и сличним центрима. Шушка се и да Лондон планира да услови Кину да оштрије контролише извоз робе и технологије која би могла да се користи за репресивни рад, а након што је у децембру Трампова администрација економски притисла кинески регион Синђијанг забранивши увоз памука и производе од памука од једног од највећих кинеских произвођача. Реч је о фирми која производи 30 одсто тамошњег памука, а за коју се тврди да тера заточене ујгурске муслимане да раде.
Наиме, Кина се прошле године нашла под лупом међународне заједнице због начина на који се опходи према ујгурским муслиманима. Уједињене нације позивају се на извештаје који кажу да је бар милион припадника ове етничке мањинске заједнице држано у такозваним центрима против екстремизма. У октобру је готово 40 земаља, укључујући САД и Јапан, оптужило Пекинг за грубо кршење људских права против етничких и верских мањина у провинцији Синђијанг и ауторитарно понашање режима у Хонгконгу. У УН су још пре две године говорили да су добили извештаје који тврде да су припадници муслиманске мањине присилно смештени у „политичке логоре за индоктринацију” у име борбе против верског екстремизма и одржања друштвене стабилности. Шушкало се и да су заштитну опрему купиле владе и здравствене организације у најмање пет европских држава, упркос апелима бораца за људска права да западне компаније и владе престану да набављају производе које под принудом праве Ујгури. Овај податак нашао се, уосталом, у истраживању Пројекта за извештавање о организованом криминалу и корупцији објављеном средином децембра.
Ујгури су најбројнија етничка група у Синђијангу, чији чланови, како наводи Кина демантујући оптужбе о савременом ропству, заправо бораве у центрима за професионалну обуку где бирају послове. Кина тврди да је покрајина Синђијанг под озбиљном претњом исламистичких милитаната и сепаратиста који планирају нападе и стварају напетост између ујгурске мањине и већинског кинеског становништва.
Али, док је Пекинг порицао да малтретира Ујгуре, тврдећи да су ови кампови заправо центри за стручно оспособљавање којим се уједно тамошње власти боре против екстремизма, Вашингтон је спустио рампу за кинески памук. Амерички цариници сада имају право да заплене испоруке памука произведеног у фирми „Синђанг продакшн и констракшн”. Овај потез могао би имати снажан ефекат и на компаније које се глобално баве продајом текстила и одеће у САД јер ова регија производи око 80 одсто кинеског памука и снабдева 20 одсто глобалног тржишта.
Потезе међународне заједнице с Вашингтоном на челу кинески званичници тумаче као покушај удара на њихову привреду с намером да се заустави развој Кине. Тамошњи званичници се, штавише, хвале успехом који су постигли у напорима да дерадикализују становништво и обезбеде им пословне обуке, због чега се, кажу, у последње четири године није десио ниједан терористички напад. Додају и да се помагање људима свих етничких група да дођу до стабилног запослења апсолутно коси с модерним ропством.