Нови „двоосовинац” добио је овај назив, јер је направљен спајањем два „Аксела”. „Аксел” је једноосовински прости ровер који може да се споји са већим возилом и на тај начин му даје додатну стабилност приликом кретања и истраживања кратера. „Аксел” је опремљен роботском руком која може да прикупља узорке док уграђене специјалне камере снимају и складиште слике околине кроз коју возило пролази.
„ДуоАксел” састоји се од два „Аксела” који су спојени, с тим што се задњи део понаша као сидро, док предњи део може да се одвоји и да самостално истражује непознат терен.
Када „ДуоАксел” пронађе кратер или јаму или било какав отвор у тлу, или наиђе на неки тешко проходан терен, може да стане, спусти шасију и усидри се пре него што се одвоји на два дела. Задњи део остаје у месту, док се предњи одваја, али остаје спојен сајлом како би имао додатну стабилност док истражује тло. Када заврши посао, предњи крај се враћа и спаја са задњим делом.
Прошле јесени инжењери из НАСЕ обавили су тестирања новог возила у пустињи Мохаве. „ДуоАксел” је постигао одличне резултате, јер је успешно успео да се креће по непознатом и за кретање тешком терену, пренео је сајт Спејс.
Предност новог возила јесте у томе што може знатно брже и флексибилније да обавља истраживања, док стари стандардни ровер на четири точка има предност што за кратко време може да пређе велику километражу.
Главна предност „ДуоАксела” састоји се у томе да не мора да се спусти на тачно предвиђено место слетања. Када буду организоване наредне мисије истраживања површине Марса „ДуоАксел” ће моћи да слети на једно место, али и лако да се помери ка месту чије истраживање је планирано.
Иако је планирано да се „ДуоАксел” користи за истраживање површине Марса, његова поузданост и практичност употребе моћи ће да се искористе и за истраживање површине Месеца, вероватно и Меркура, па чак и површине Европе – Јупитеровог месеца.
Научници се слажу да је нови ровер изузетан. Уместо да се чува од опасности на које може да наиђе током кретања, рецимо, превртања, што је била бољка старих ровера, „ДуоАксел” ће моћи да их пређе без опасности.
Ново возило још није тестирано у свемиру, али научници се договарају на који мисију би било најбоље да га пошаљу. За то време, он ће додатно бити усавршаван.