„Политика” од 10. 1. 2021. године ексклузивно објављује да је торањ Бајтерек главна туристичка атракција Нурсултана у Казахстану. Теслин торањ у Београду био би свакако највећа туристичка атракција посебно у фази приказивања Теслиних „ватрених” експеримената. Америка се одужила Николи Тесли. Обновила је Теслин торањ и лабораторију. На Нијагариним водопадима изграђен је Теслин музеј и споменик, а то је логично и симболично место – код прве централе у свету која производи струју по Теслиним принципима.
Дакле, Теслин музеј у Београду би, у свом архитектонском решењу, требало да асоцира на Теслину централу на Нијагари, што се може извести на више начина, а да се аутентично представи његово дело. Тесла се сврстао међу пет научника света и јединицу за магнетну индукцију по њему је названа Тесла (Т). Приказ ове јединице је једноставан – са четири билборда окренутих према четири стране света на који би стално био приказиван лик и дело Николе Тесле, а у оквиру комплекса музеја.
Без изградње реплике његове родне куће – парохијског дома и цркве у Лици, омаж Николи Тесли не би био целовит. Садашњи објекти куће и цркве у Смиљану нису аутентични, јер су у више наврата уништавани и обновљени тако да не личе на оригинал. Урна Николе Тесле налази се у музеју у Крунској улици у Београду 69 година, а да није било иницијативе да се положи по цивилизацијским или канонским правилима. Зашто? Скандалозно и неопростиво. Урна се једино може положити у аутентичну реплику цркве из Смиљана у којој је Тесла крштен, и то би било место посебног пијетета за све туристе света.
Тесла у Америци није имао стан ни кућу, становао је у више хотела. Хотел „Њујоркер” испунио је Теслину жељу да у соби држи голубицу, а собе 3227 и 3228 биле су такође место стварања дела Николе Тесле. То је довољан разлог да се у будућем музеју направи Теслина соба са оригиналним намештајем из поставке у Крунској улици, са воштаном фигуром Николе Тесле и са керамичким фигурама голубова.
Посебну атракцију је својевремено представљао улазак Николе Тесле у хотел „Валдорф Асторију” међу елиту америчког друштва. Тесла је доминирао својом висином од два метра, фраком, са шеширом, штапом и белим рукавицама и сваки пут је настајао тајац или аплауз, а посебну пажњу исказивале су присутне даме.
Испред музеја, као што је то урадила Америка, треба поставити споменик Николи Тесли. Споменимо да у 37 земаља света постоје споменици подигнути Тесли у част, као израз поштовања и захвалности за његова дела која ће трајати, како народ каже, док је века и света.
Миле Половина