ПАНЧЕВО - Скривене и ван главних улица, како их они који животиње не воле не би оштетили, постављене су широм Панчева неколико десeтина кућица за псе и мачке које су неодговорни власници избацили на улицу. За њихово подизање заслужни су активисти друштва „Еколибријум”, који сами израђују малене објекте и то раде већ неколико година. Тако је за пет сезона, ангажманом овдашњег удружења за заштиту животиња и бригом шире заједнице, неколико стотина луталица спасено од малтретирања, глади и смрзавања, управо постављањем оваквих објеката.
„Свака кућица има свога старатеља и они нам јављају о потребама да се поправе или направе нове. Успели смо и да се изборимо да кућице буду постављене легално, тако да је Панчево први град у Србији који je још 2014. године донео Правилник о постављању привремених објеката, за које се не плаћа обавезна такса за коришћење јавних површина”, напомиње за „Политику” Зора Коларски, заступница друштва „Еколибријум”. Активисти су се с временом извештили, па у понуди имају два модела ‒ објекте од дрвета (делова старог намештаја) и привремене од картона и стиропора, који такође обезбеђују нешто топлоте, уз храну коју остављају малим станарима. Сав материјал набављају сами, јер пројекат нема подршку градског конкурса, али захтева је све више, те ће и ове зиме постављати кућице и хранилице на најургентнија места. У удружњеу наглашавају да је ту много посла, људи раде када нађу слободног времена уз редовне обавезе.
„Обиласком терена одређујемо и одговарајућу величину за нове објекте, контролишемо које треба поправити, а морају се сачекати дозволе за постављање објеката на јавној површини. Такође, ту је и осетљив период адаптације животиња, које касније обилазимо и пратимо. Усталили смо и праксу „пробног усељења”, током које активисти друштва прате како се малим корисницима допада нови смештај, јер неким животињама, а међу њима је много више паса него мачака, потребно је време да прихвате нови кров над главом ‒ неке га одмах прихвате, а неке никада”, додаје Коларски.
Овом пионирском послу, прилазе и нови „градитељи”, а позив „Еколибријума” са друштевих мрежа, непрекидно је отворен. Ту је и апел онима који желе да помогну, ако не својим радом онда бар у материјалу, али пре свега добром вољом да се помогне четвороножним бескућницима. У друштву наглашавају да охрабрује ангажман младих, да за израду кућице није потребно неко посебнио знање, а да је корист немерљива. Тим пре, што се Панчевом упркос акцијама стерилисања, вакцинацији, чиповању и удомљавању, и даље креће неколико стотина луталица, између осталог и због недовољног капацитета прихватилишта за псе.
На крају и нешто о нашим наравима. Ништа мање активни нису ни они којима сметају овакве акције, па из обести пале, руше и на други начин уништавају кућице или их једноставно однесу.