среда, 03.03.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа
понедељак, 18.01.2021. у 21:31 Мирко Стојаковић
ДЕВЕТНАЕСТО КОЛО КОШАРКАШКЕ ЕВРОЛИГЕ

Победа сезоне „црвено-белих“

Реал – Црвена звезда 77:79 (21:23, 19:22, 18:21, 19:13).- Тимском игром и одличном тактиком Радоњића, ослабљени „црвено-бели“ надиграли Мадриђане
„Црвено-бели” славе после тријумфа у Мадриду (Фото Евролига)

Кошаркашима Црвене звезде исплатиле су се муке, силом прилика шестодневни боравак у завејаној Шпанији. После неочекивано убедљивог пораза у Валенсији, „скокнули“ су до Мадрида и остварили победу сезоне, надиграли Реал у одложеној утакмици 19. кола Евролиге.

Мало ко је очекивао „краљевску“ игру „црвено-белих“, с обзиром  на веома ослабљен састав и утисак са последњег меча, али је тренер Дејан Радоњић у најлепшем светлу добио оно што је очекивао од играча – праву реакцију. Имали су чврст карактер и показали колективни рукопис на обе стране терена. Наравно велике заслуге иду и на адресу тренера, одлично је припремио и водио утакмицу, дао велику минутажу играчима са којима је већ у Звезди стварао чуда, Огњену Добрићу, Огњену Кузмићу, Дејану Давидовцу и Бранку Лазићу, али и младом Алекси Раданову, који се све више намеће као нови „пројекат“ клуба.

Била је ово друга победа Звезде у Мадриду, прву је донео Перо Антић „тројком“ за 84:83 (тренер Душан Алимпијевић), а у укупном скору Мадриђани воде 7-4. Неће она умногоме утицати на скок на табели и увећати шансе да се стигне до борбе за плеј-оф, али много значи у тренутку када нови тренер ствара игру и тимску хемију за оно што долази. Без важних играча, Лојда, Хола, Нока и Симоновића, мадридски тријумф још више добија на тежини.

Можда је добра игра једним делом била и плод растерећености, али пре свeга доброг плана и великог труда и жеље. Од старта је кренуло све како треба, за разлику од меча у Валенсији. Радоњић је наградио Раданова за храброст и учинак на претходним дуелима. Уврстио га је у прву петорку која је показала високе кошаркашке стандарде. Играли су „црвено-бели“ чврсто у одбрани и стрпљиво у нападу, где је предњачио Волден који је у уводној четвртини постигао десет поена. За осам минута у Реалу су једини стрелци били Лапровитола и Таварез, а без лаких поена у транзицији и отворених шутева, нервоза у редовима домаћина била је све присутнија.

Мало је тимова у Мадриду за полувреме убацило 45 поена, још мање је током утакмице имало предност од 12 кошева. То је „црвено-белима“ пошло за руком почетком последње деонице (58:70), коју је обележио играч утакмице Добрић. Било га је свуда по терену. У одбрани је доводио чуваре до стања беспомоћности, скакао, асистирао, погађао, у статистику уписао и блокаду. Пратио га је у стопу и Рит, а Кузмић је скупљао скокове.

Много пута је Реал са тимом који најдуже игра заједно, за пар минута правио и веће преокрете, тако да узбудљива завршница није изостала. Појачали су агресивност, тренер Ласо је убацио најбоље шутере, али „црвено-бели“ су све нападе јуначки издржали. Било је и грешака и изгубљених лопти, а после серије убачених слободних бацања домаћин је дошао до заостатка за посед, 75:78, 33 секунде пре краја.

Мало је недостајало да Колом буд Звездин трагичар. Прво се спетљао при истеку напада и изгубио лопту. Волден је на 6,6 преосталих секунди фаулирао Лапровитолу који је оба бацања погодио, а затим је на 5,6 исти играч непрописно зауставио Колома. Шпанац је погодио  једно бацање и тренер Реала Ласо узео је минут одмора да осмисли напад за продужетак или победу. Међутим, као и у већем делу утакмице Звездина одбрана је била непрелазна. Томпкинс, који је решио први дуел у Београду,  уведен је у тешку ситуацију па није ни дошао у прилику да шутне и погоди за додатних пет минута.

- Честитам играчима на игри и победи. Изузетно нам је било важно да будемо вечерас бољи него у Валенсији, а одиграли смо веома добро. После одличног првог полувремена план је био да задржимо ритам, без обзира што смо знали да ће Реал да нас „притисне“. Одрадили смо добар посао, контролисали смо игру и на крају, упркос неким грешкама, пре свега што смо им дозволили два офанзивна скока. Успели смо да победимо у веома тешкој завршници, што је једнако важно за самопоуздање као и победа – рекао је Радоњић.

Дворана: „Визинк центар“. Без гледалаца. Судије: Христодулу (Грчка), Вилиус (Литванија) и Темпеније (Француска).

РЕАЛ: Козер 2, Фернандез (11 (три „тројке“), Абалде 2, Тајус 4, Лапровитола 10 (2), Алосен, Дек 10 (2), Гаруба 2, Керол 7 (1), Таварес 10, Томпкинс 10 (1), Тејлор 10 (2).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: ОБрајант 8, Волден 18 (3), Давидовац 2, Лазић 7 (1), Рит 10 (2), Раданов 6, Добрић 13 (1), Јагодић-Куриџа 3, Кузмић 4, Колом 8. Нису играли Хол и Ускоковић.