Коначно стигоше и ти дани да нација мало одахне. Почела је вакцинација. Појавило се неколико вакцина, а ускоро ће их бити на десетине. И то је добро. Нажалост наш „Торлак” није међу произвођачима тих вакцина, а некада је представљао признато и у свету познато име. Данас треба да увеземо довољан број вакцина у што краћем периоду, што ће бити озбиљан проблем.
Спадам у групу старијих од 80 година и са супругом која је у осамдесетима чекам и надам се брзој вакцинацији.
Постоји један проблем, али очекујем да ће и он бити решен. Наиме, моја супруга и ја не желимо вакцине„Фајзера” и „Модерне”. Желимо руску вакцину „спутњик”, кинеску вакцину „Синофарма”, „оксфордску” или вакцину „Астре зенека”. Потоње побројане заснивају се на класичном начину справљања вакцине. То јест у вакцину се убацује умртвљен вирус корона који ће изазвати реакцију организма на стварање антитела.
Руски стручњаци су могли много брже од осталих да направе вакцину, јер су имали искуства са прављењем вакцине против еболе која је успешно зауставила епидемију те болести на југу Африке 2014. године. Сада су само на истој платформи адновируса убацили делове умртвљеног вируса короне и добили квалитетну вакцину.
Американци су ишли потпуно другим путем. Они су користили ген, ћелије рибонуклеинска киселине (РНК) која на убачене делове вируса короне у виду антигена почне да мултиплицира овај део антигена као свој и тако наведе организам да ствара антитела. Рекло би се да је то лакши, бржи и јефтинији начин што је тачно. Али до сада у свету ниједна вакцина није направљена на хуманој популацији на овај начин.. Нико не зна како ће организам у даљем животу реаговати на манипулацију генима, шта се може очекивати у следећим генерацијама родитеља, каква ће бити аутоимуна реакција сада и касније.
До сада смо били сведоци генетске модификације на биљкама. С друге стране, и поред реакције многих стручњака из света вирусологије и имунологије, па и генетике, који упозоравају на овај проблем, делује као да се наше руководство највише окренуло „Фајзеровој” вакцини.
Ваш и наш лист је објавио да су руски стручњаци понудили „Торлаку”, односно нашим стручњацима, да комплетирају вакцину код нас, да нам дају оно најважније, а то је – технологија, тј. база за многе вакцине. Није ми познато да су то још некоме понудили. Одговор наше владе је био да то још није довољно испитано. „Торлак” би на тај начин поново постао велики произвођач вакцина, са модерном технологијом, и вратио би се на пут старе славе. Није ми јасно зашто то није прихваћено, није ваљда опет реч о политици незамерања онима који се јагме за милијарде долара. Зато треба позвати наше пријатеље и понудити им сарадњу са „Торлаком”.
Проф. др сци Раденко Тадић,
Нови Београд