Свет по сваку цену мора избећи даљу поларизацију, додатно подстакнуту кризом коју је донела пандемија ковида 19. Ово је година одсудне борбе за глобалну обнову поверења, превазилажења корона кризе и изградњу стратегије за будући свеобухватни препород, у коме економија више никако не сме бити наш једини приоритет. Овим речима, професор Клаус Шваб, оснивач Светског економског форума (СЕФ), јуче је на виртуелној конференцији за новинаре из Женеве најавио овогодишња окупљања мегаутицајних актера из света државне управе, бизниса и цивилног сектора: виртуелног у Давосу идуће седмице, као и „лицем у лице” у Сингапуру крајем маја.
Глобалном поретку неопходна су свеобухватна решења за ситуацију у којој је више од пола милијарде људи са пандемијом гурнуто у нови формат сиромаштва без још увек изгледних решења за здравствене и друге новонастале животне кризе. И то све у времену када су државе уложиле преко 12 билиона долара у стимулације, упозорио је Шваб. У потрази за путевима изласка из текуће, незабележене здравствено-економске и друштвене кризе, Шваб је јуче представио своју нову књигу „Капитализам свих заинтересованих актера”.
У овој књизи Шваб излаже визију о неопходним новим модалитетима сарадње приватног и друштвеног сектора. Глобални бизнис показао се током пандемије као сектор друштва коме јавно мњење највише верује, подсетили су јуче на конференцији за новинаре званичници форума.
У међувремену, на иницијативу СЕФ-а, више од 200 глобалних актера из државних управа, света бизниса и цивилног сектора, већ је према објави из Давоса, ангажовано на креирању нове визије и заједничке акције према остварењу четири циља: подстицајима економској обнови, расту и трансформацијама садашње организације привредног поретка; изменама радних односа, новим критеријумима формирања личних доходака и стварању нових радних места; новим приоритетима образовања и школовања; решавању бремена друштвених неједнакости и горућих тема социјалне правде…
Овогодишња дебата Светског економског форума о„стању света” у који је гурнут са пандемијом, и могућим решењима за излазак из корона тунела, започиње виртуелно идуће седмице у швајцарским Алпима и то на високом нивоу. Припремном скупу у Давосу (за велико окупљање у Сингапуру), обратиће се према јучерашњим најавама плејада светских лидера, предвођена кинеским председником Си Ђинпингом и одлазећом немачком канцеларком Ангелом Меркел.
Истовремено, пролећни скуп СЕФ-а у Сингапуру најављен је јуче као прва глобална конференција „лицем у лице” од избијања корона пандемије почетком 2020. Најновијом одлуком Светског економског форума, конференција измештена први пут у Азију, требало би да буде одржана 25–28. маја у Сингапуру. Тема окупљања СЕФ-а овог пута је „Велико ресетовање”, у преводу: шта је све неопходно за оправак глобалног друштвеног, привредног и финансијског поретка од корона кризе, без преседана у новијој историји света. Колико лане годишњем скупу СЕФ-а у Давосу, присуствовало је око 3.000 учесника. Текућа правила у Сингапуру за сада, дозвољавају међународне скупове са највише 250 учесника. Након одлуке прошлог пролећа да се овогодишњи форум одржи код Луцерна, и потоње одуке у децембру да се скуп измести у Сингапур (13–16. маја), из седишта СЕФ-а у Давосу, јављају да се надају учешћу далеко већег броја званица: између 1.000 и чак 1.800 мегаутицајних учесника са свих страна света. Власти Сингапура поводом ових очекивања СЕФ-а, још се не изјашњавају. Уместо тога, Алвин Тан, министер трговине Сингапура, наглашава од почетка јануара, да ће сви учесници СЕФ-а бити подвргнути екстремно ригорозним мерама, како провере њиховог здравственог стања још и пре доласка, тако и контроли њиховог кретања, међусобних сусрета, као и евентуалних виђања са домаћим становништвом. Из Давоса, у међувремену јављају да „меркају” луксузни конгресни центар „Марина беј сендс” у Сингапуру за своје најављене сесије, које први пут обухватају и дигиталне састанке, како би обезбедили што ширу дискусиону трибину о будућности света после короне.