У Вишем суду у Врању јуче је одржана јавна седница по жалбама на пресуду врањског Основног суда за напад на новинарку Тању Јанковић и њену породицу 2012. године. Основно јавно тужилаштво тражило је да се пооштре казне кућног затвора за четворицу оптужених за напад у ресторану „Пржар”, док окривљени у жалби предлажу ослобађајућу пресуду.
Инспектор полиције у Врању Ненад Јовановић осуђен је првостепеном пресудом на јединствену казну од 12 месеци кућног затвора због насилничког понашања према новинарки и наношење тешких повреда њеном оцу Зорану и сестри Бојани. Двојица окривљених осуђени су на по осам месеци кућног затвора, а један на условну казну, док је пети окривљени ослобођен оптужби.
Како сазнајемо, одбрана је три дана пред јавну седницу по жалбама тражила изузеће судија, али је Апелациони суд у Нишу тај захтев у понедељак одбио, тако да су створени услови да јавна седница јуче буде одржана.
– Свеукупно поступање Вишег суда у Врању враћа веру у ефикасно и законито поступање појединих делова правосуђа Републике Србије. Наиме, захтев за изузеће свих судија Вишег суда у Врању, који је поднет у петак пред крај радног времена, ефикасно је решен и од Апелационог суда у Нишу, чиме су и формално отклоњене све препреке за несметано одржавање јавне седнице. Такође, на самој седници поновљени су захтеви за изузеће судија али су одмах одбачени будући да је Апелациони суд већ једном одлучио о том захтеву – каже адвокат Иван Симић, заступник породице Тање Јанковић.
Браниоци и окривљени јуче су изложили своје жалбе, а прочитана је и жалба Основног јавног тужилаштва у Врању, које је предложило строже казне, као и осуђујућу пресуду за окривљеног који је првостепеном ослобођен кривице. Сада се очекује да Виши суд донесе одлуку у нејавном делу седнице, а има могућност да је потврди, укине или преиначи. У случају укидања пресуде, постоји опасност да случај застари у септембру 2022. године.
– Виши суд у Врању и Апелациони суд у Нишу нису дозволили да се овај поступак додатно одуговлачи и уђе у ризик од наступања застаре, већ су допринели да се створе сви неопходни процесни услови да се јавна седница одржи и да судија Татјана Јовановић Михајловић исцрпно, садржајно и свеобухватно изложи стање ствари у овом поступку по жалби – наводи адвокат Иван Симић.
Поред свих контроверзи које су пратиле ово суђење, створена је једна врста преседана, јер су у истом предмету спојене и кривичне пријаве које су поднели окривљени као приватни оштећени, па је настала једна врста „процесног бућкуриша” где се истовремено судило по оптужном предлогу Основног јавног тужилаштва у Врању и по приватној пријави окривљених да су оштећене њима нанеле лакше повреде, подсећа адвокат.