ВАШИНГТОН - Кина је увела санкције за скоро 30 бивших званичника администрације председника САД Доналда Трампа коме је данас истекао мандат, и то већ неколико тренутака пошто су напустили функцију.
У изјави објављеној само неколико минута након инаугурације новог председника САД, Џозефа Бајдена, Пекинг је прогласио забране путовања и пословна ограничења Трамповом државном секретару Мајку Помпеу, саветнику за националну безбедност Роберту О'Брајну и амбасадорки у Уједињеним нацијама, Кели Крафт.
Кажњени су и Трампов економски саветник Питер Наваро његов водећи дипломата за Азију, Дејвид Стилвел секретар за здравство Алекс Азар бивши саветник за националну безбедност Џон Болтон и стратег Стивен Бенон.
Санкције углавном немају практичан значај, али подвлаче колика је антипатија Пекинга према Трамповој администрацији коју је сматрала непријатељском.
Министарство спољних послова Кине је образложило да су „протеклих неколико година неки антикинески политичари у Сједињеним Државама, из својих себичних политичких интереса и предрасуда и мржње према Кини, и не уважавајући интересе кинеског и америчког народа, планирали, промовисали и извели низ сулудих потеза којима су се озбиљно умешали у унутрашње послове Кине, поткопали кинеске интересе, увредили кинески народ и озбиљно пореметили кинеско-америчке односе”.
У уторак је Помпео репресивне мере власти Кине над муслиманским етничким мањинама назвао „геноцидом”, те је могуће да следе нове америчке санкције против кинеских званичника, преноси Бета.
Трампова администрација је од прошле године непрестано појачавала притисак на Кину, а још више последњих месеци. Током последњих недеља на власти, та администрација је ударила на многе кинеске званичнике санкцијама због њихових поступака на Тибету, Тајвану, у Хонг Конгу и Јужнокинеском мору.