Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен упозорила је да је после одласка Трампа потребно суочавање са власницима друштвених мрежа који су бившем америчком председнику помогли у ширењу теорија завере и лажних вести.
– Кратак је корак од теорија завере до смрти полицајца, упозорила је, алудирајући на недавно насиље Трампових присталица кад су упали у зграду Конгреса у Вашингтону.
– Више од 70 милиона Американаца гласало је за Трампа. Пре само неколико дана, више стотина их је упало на вашингтонски Капитол, у срце америчке демократије. Телевизијске слике тог догађаја шокирале су нас све. То се догађа када се говор мржње и лажне вести шире попут ватре дигиталним медијима. Они постају опасност за демократију, упозорила је Лајен, позивајући Европску унију да не допусти да технолошки дивови остану без икакве контроле у својој моћи да обликују животе људи.
У одбрану Капитол Хила морала је да се укључи и Национална гарда (Фото ЕПА/MICHAEL REYNOLDS)
Трампов покрет остаје и после његовог одласка из Беле куће. Мобилизовао их је преко друштвених мрежа, зато треба решити проблем дигиталних платформи које се користе за ширење мржње. Смрт пет људи, међу којима је и полицајац, приликом напада на Капитол доказ је како изговорене речи покрећу акцију, упозорила је председница Европске комисије.
То се не догађа само у Америци: убиство британске заступнице Џо Кокс у запаљивој атмосфери уочи референдума о Брегзиту и пробој демонстраната пред берлински Рајхстаг показује да Европа није имуна на исте снаге, преноси њене речи британски Гардијан.
И у Европи је пуно оних који се осећају угрожено, јако су бесни и склони теоријама завере. Политичари би морали да обрате пажњу на њихово незадовољство и да их саслушају, сматра председница ЕК. Али, то не значи да ће моћи да све такве разувере нити да зауставе ширење лажних вести. Лажне вести морају да се зауставе на извору, дакле на дигиталној платформи.
Искуства последњих година показала су да је време да се технолошки дивови суоче с властитом одговорношћу, да се наметну демократска ограничења њиховој неконтролисаној политичкој моћи, поручила је председница Европске комисије.
Комисија је предложила закон којим би се говор мржње кажњавао на интернету и изван њега, тако да интернет компаније сносе одговорност за садржај које објављују. То значи да би технолошки гиганти попут Фејсбука и Твитера могли да буду кажњени новчаним казнама и до шест одсто од своје зраде ако не буду контролисали шта објављују.
И одлука Твитера да Трампу након напада на Капитол Хил блокира налог, такође је нагласила потребу да се обузда моћ најмоћнијих интернет компанија, сматра бивша немачка министарка одбране.
Без обзира на то колико је можда било исправно што је Твитер искључио налог Доналда Трампа пет минута после 12, тако озбиљно уплитање у слободу изражавања требало би да се темељи на законима, а не на компанијским правилима. Требао би да се темељи на одлукама политичара и парламената, а не менаџера Силицијумске долине, истиче Урсула Фон дер Лајен.